Tańczę na rurze i jestem z tego dumna!

27 lipca, 2023

Zapraszamy Cię do magicznego świata Pole Dance, który łączy fitness, sztukę i zabawę w jedno! Czy to będzie emocjonująca przygoda, pełna ciekawych ruchów i wesołego tańca? Sprawdź, co czyni Pole Dance tak wyjątkowym, i dlaczego warto wybrać ten niezwykły styl aktywności fizycznej.

To będzie rozmowa z niesamowitą dziewczyną, która podjęła decyzję – zaczęła uprawiać Pole Dance! Odkryjemy jak Oliwia Wandas pokonała swoje obawy, wcieliła się w rolę sportowca- tancerki- mistrzyni i zyskała nową perspektywę na życie.

W świecie, w którym taniec na rurze jest różnie odbierany, Oliwia wzięła na swoje barki zadanie rozwiania mitów i uprzedzeń. Wykorzystując swoje wyjątkowe umiejętności i pasję, pokazała, że Pole Dance to sztuka w najczystszej postaci. Z humorem i determinacją stawiła czoła stereotypom i zyskuje uznanie.

Przygotuj się na ciekawą rozmowę, ale najpierw spójrz… Ona jest niesamowita! Zaczynamy.

Film z własnego archiwum

Oliwia co skłoniło Cię  do rozpoczęcia przygody z Pole Dance? To tylko taniec, czy może coś więcej?

Rozpoczęcie mojej przygody z Pole Dance było wynikiem wielu różnych czynników, ale głównym motywem była ciekawość i chęć odkrywania nowych wyzwań. Pole Dance to dla mnie bardziej fascynująca forma aktywności fizycznej niż taniec. Pozwala mi to wyrażać siebie w zupełnie inny sposób niż w tradycyjnych formach fitnessu.

Od samego początku wiedziałem, że interesuje mnie Pole Sport, co oznacza większą ilość tricków i akrobatycznych ruchów, a mniejszą ilość tańca. W tej formie Pole Dance taniec jest ograniczony do minimum, pojawia się głównie w skomponowanych choreografiach, które przygotowuję do zawodów.

Niezaprzeczalnie, Pole Dance to dla mnie coś więcej niż zwykły taniec. To droga do odkrywania swoich możliwości. Z każdym nowym trikiem, który opanowuję czuję się silniejsza i bardziej pewna siebie.

Jak Pole Dance wpłynął na Twoje życie?

Pole sport zmienił moje życie. Z biegiem czasu stawałam się coraz silniejsza i bardziej pewna siebie. To wpłynęło na wiele aspektów mojego życia.
 Od 5 lat łączę swoją pasję z pracą i jestem instruktorką pole sport. W tym roku spełniłam swoje marzenie i otworzyłam profesjonalne studio pole dance.

Co było iskrą, która rozpaliła pasję do Pole Dance. Czy była to chęć pokonania strachu, wyzwanie, czy może niesamowita chęć wyrażenia siebie poprzez taniec?

Odpowiedź będzie dość nieszablonowa. Inne aktywności, których próbowałam szybko mi się nudziły. Poszłam na zajęcia pole dance i szło mi całkiem nieźle. Zrobiłam kilka elementów, co dało mi motywację na przyszłość. Treningi były dla mnie wyzwaniem, musiałam być coraz silniejsza i bardziej elastyczna żeby móc wykonywać trudniejsze elementy. Poza zajęciami dużo trenowałam sama, żeby dorównać koleżankom z grupy.

Pierwsze zajęcia Pole Dance. Czy jeszcze to pamiętasz? 

-Poszłam na swoje pierwsze zajęcia, ponieważ spodobał mi się występ Anny Kot w mam talent. Na pierwszy trening poszłam sama. To był trening u Iron Izy. Wydaje mi się, że dobrze sobie radziłam. Z samego treningu pamiętam niewiele, bo to było 8 lat temu. Pamiętam, że zrobiłam Martini, to figura, która dla początkujących jest bolesna. Bolało. ( śmiech)
Na początku moim największym ograniczeniem był brak siły, która jest potrzebna do wykonywania poszczególnych elementów. Niespodzianką okazała się za to dla mnie, moja gibkość. Nie wiedziałam, że mam do tego predyspozycje.


Czy Pole Dance pozwala poczuć się wolną i spełnioną?

Myślę, że pole sport dla każdego wnosi coś innego. Zdecydowanie poprawia możliwości naszego ciała. Dla niektórych to będzie główną zaletą. Dla innych może to być możliwość oczyszczenia głowy i oderwanie się od codziennych obowiązków.
Ważnym aspektem Pole Dance jest konsekwencja i systematyczność. Trenując pole sport, trzeba poświęcać czas i wysiłek na regularne treningi, aby osiągać postępy i opanować kolejne ruchy. Taka dyscyplina przekłada się na inne aspekty życia.
Dla mnie zdecydowanie otworzyły się nowe drzwi i poczułam że mogę wiele osiągnąć.

Jak przekształciłaś swoje obawy w siłę i pewność siebie? Jakim wyzwaniom musiałaś stawić czoła?

Największym wyzwaniem były dla mnie ostatnie zawody. Przygotowania pochłaniają dużo czasu i siły. Ciężko to pogodzić kiedy jednocześnie prowadzi się wiele zajęć.

Dodatkowo byłam w trakcie otwierania swojego studia, co wiązało się z bardzo dużym stresem i wieloma problemami do rozwiązania. Przygotowywałam też równocześnie 4 inne zawodniczki do zawodów.
Ostatecznie wykonałam najlepszy występ w swoim życiu i zdobyłam mistrzostwo polski federacji IPSF.

Pole Dance jako narzędzie do przełamywania granic – jakie były Twoje największe osiągnięcia?

Jestem niezmiernie dumna z moich osiągnięć. Jest to dla mnie niezwykle ważne i inspirujące. Moje największe sukcesy, to przede wszystkim zdobycie tytułu Mistrzyni w Pole Sport, który jest efektem wielu lat ciężkiej pracy, poświęcenia i determinacji.

Wzięłam udział w międzynarodowych konkursach pole dance, co zaowocowało cennymi nagrodami i zdobytym doświadczeniem. Poznałam wielu utalentowanych artystów- sportowców.

-1 miejsce na Miatrzostwach Polski Pole Sport IPsf 2023r (kat.elite) Katowice
-2 miejsce na Mistrzostwach Polski Pole Sport IPSF 2021 r. (kat.pro.) Katowice
-3 miejsce na Mistrzostwach Polski Pole Sport IPSF 2019 r. (kat. pro.) Katowice
– 2 miejsce na Mistrzostwach Polski Pole Sport PFAPA 2018 r. (kat. amator) Lublin

Jednym z najbardziej satysfakcjonujących doświadczeń, jest podjęcie roli instruktorki pole dance, gdzie mogę przekazywać swoją pasję i umiejętności innym. Pomagam rozwijać zdolności w tej fascynującej dziedzinie. To co osiągnęłam jest nagrodą za wysiłek i zaangażowanie w pole dance. Moja pasja i miłość do tej formy sztuki, napędza mnie do dalszego doskonalenia i stawiania sobie coraz nowych wyzwań.

Oliwia co najbardziej zaskakuje ludzi?

Wielu ludzi myśli, że jestem na takim poziomie bo trenowałam wcześniej gimnastykę. Ciągle spotykam się z takimi opiniami, a ja przecież zaczynałam całkowicie od 0. W młodości trenowałam tylko siatkówkę.
Uwaga, dzięki treningom pole dance przybyło mi 8kg masy mięśniowej ? (śmiech)

Czy bywa niebezpiecznie? Czy miałaś jakieś poważne kontuzje?

Wszystko zależy od poziomu. Jak w każdym sporcie robi się on niebezpieczny na profesjonalnym poziomie. Upadki są bolesne a przeciążenia duże.

Współpraca z zespołem specjalistów pozwala mi osiągnąć pełen potencjał w pole dance, a jednocześnie minimalizuje ryzyko urazów i przemęczenia. Dzięki nim, występy na zawodach są nie tylko technicznie doskonałe, ale również pełne ekspresji, co w połączeniu z moją osobowością i pasją, przyciąga publiczność i sędziów.

Wielu ludzi może nie zdawać sobie sprawy z kompleksowości przygotowań do zawodów w pole dance. To współpraca z profesjonalistami i zrozumienie, jak ważne jest dbanie o swoje ciało i umysł. Przynosi to najbardziej spektakularne rezultaty.

Udowodniłam, że Pole Dance to o wiele więcej niż tylko sport, to zaskakująca kombinacja fitnessu, sztuki i zabawy, która pozwala odkryć nasze ciała i indywidualność w pełni. Bez względu na to, czy jesteś doświadczonym sportowcem czy początkującym, ta fascynująca forma aktywności może przynieść mnóstwo radości, kreatywności i satysfakcji.

Oliwia bardzo Ci dziękuję za rozmowę. Twoja pasja przenika tak głęboko, że zaczynam się zastanawiać, czy nie powinnam zacząć tańczyć na rurze. (śmiech) Witaj w Klubie Charakternych.

Podsumowując:

Pole Dance wzbudza różne emocje, tak i my, jako ludzie, możemy inspirować lub zadziwiać innych. Ważne jest, byśmy żyli swoim życiem pełnym pasji i radości, czerpiąc z tego, co kochamy, bez obaw o to, co myślą inni. Tak jak żaden obraz nie jest kompletny bez ostatniego pociągnięcia pędzla, tak Oliwia Warwas dopełniła Pole Dance, wnosząc do niego swój niepowtarzalny styl i osobowość. Nie pozwalajmy, by ludzkie opinie wyciszyły nasze pasje i pragnienia.

Nie bójcie się być sobą.Niech jej historia stanowi inspirację dla innych. Uwolnijcie swój potencjał. To się nazywa charakter!

Tekst :
Anna Czech
Ludzie z Charakterem Właściciel, Senior Dyrektor Prudential Polska