Strategia „KOL Marketingu”

30 grudnia, 2021Artykuł ten kieruje do wszystkich drobnych przedsiębiorców, którzy wytwarzają oryginalne produkty oraz starają się pieczołowicie wprowadzać je na rynek.


Powszechną praktyką w branży „influencer marketingu” jest wysyłanie produktów do osób, którzy są liderami opinii (blogerami) w nadzieji na darmową prezentację. Ta taktyka działań nazywa się potocznie „KOL marketingiem” (Key Opinion Leader) i jest rodzajem „marketingu szeptanego”.

Jeszcze dekadę temu, nie było mowy o takiej formie prezentacji i budowaniu silnej pozycji marki w wirtualnym świecie. Mocno przemyślana strategia oraz spersonalizowane prezentery mogą się okazać dobrym narzędziem do budowania relacji z blogerami oraz bezpośrednio prowadzić do darmowej reklamy.

Kluczowym aspektem będzie tu śledzenie kanałów internetowych oraz lajkowanie liderów opiniotwórczych w swojej branży. Powinieneś uważnie przeanalizować profil społecznościowy danego Blogera, aby upewnić się, że jest on odpowiedni do wspierania wizerunku Twojej marki. Wysyłaj paczki z produktami tylko do tych, którzy mają wysoki wskaźnik zaangażowania i silną więź ze swoimi fanami.

Musisz mieć na uwadze, że rozsyłanie prezentów z produktami nie zobowiązują blogerów do publikacji informacji na ich temat. Wszelkie naciski są nie mile widziane i przynoszą skutek odwrotny do zamierzonego. Jeśli polubią Twoje produkty, to dobrowolnie dzielą się opinią z fanami.

Ważne jest samo podejście przedsiębiorców do strategii KOL marketingu. Postawił bym tu na atrakcyjne oraz spersonalizowane opakowanie, list przewodni oraz rozważne wysyłanie produktów. Unikalne opakowania pozwolą Ci na kreatywność i pokazanie walorów estetycznych marki. Napewno takie profesjonalne podejście wzbudzi zainteresowanie samego blogera a produkty będą promowane wśród lojalnych fanów.

Firmy często włączają KOL do swoich głównych działań marketingowych. Jest ono korzystne finansowo, bo jedynym poniesionym kosztem są produkty oraz wysyłka. Sami blogerzy też potrzebują tematów oraz upominków konkursowych, aby móc budować swoje zasięgi. Współpraca taka przynosi korzyści dwóm stronom. 

W większości przypadków Twoje prezenty są mile widziane. Bywa, że Twoje produkty nie podpasują Influenserom i nie zostaną zaprezentowane, Plusem zaś będzie, że dowiedzieli się o Twojej marce i przetestowali produkty. Jeśli zaś dobrowolnie i pozytywnie prezentują Twoje owoce pracy, to oznacza, że popierają markę i utożsamiają się z produktami. Są otwarci na stałą współpracę i szersze możliwości zarobkowania.

Tekst :
Krzysztof Witecki
Ludzie z Charakterem