Jak szejkowie radzą sobie z pandemią.

28 października, 2020

Prawdziwy przywódca, albo mówiąc potocznie dobry przywódca, potrafi dokonać niemożliwego, nawet w trudnych czasach.

Dziś, w dobie szalejącej pandemii, wszyscy światowi liderzy mierzą się z podobnymi wyzwaniami, ale jest coś co sprawia, że jeden przywódca radzi sobie z sytuacją kryzysową, a inny nie. 



Nie ma chyba kraju, którego rząd nie musi mierzyć się z pandemią koronawirusa, kryzysem gospodarczym i niepewnością ludzi o jutro. Kolejne państwa wprowadzają coraz bardziej rygorystyczne restrykcje, które nie poprawiają sytuacji za wiele. Co spowodowało, że Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA) mają pandemię pod kontrolą, liczba chorych i zmarłych na Covid-19 systematycznie spada, a społeczeństwo ufa swemu rządowi? Do dziś w tym kraju wykonano ponad 10 milionów testów, czyli więcej niż liczba mieszkańców, lecz nie to jest przyczyną sukcesu. Swymi spostrzeżeniami dzieli się Krzysztof Sadecki – analityk finansowy, trener mentalny i biznesmen, który w ZEA mieszka i pracuje od 11 lat.

 Region ten doświadczył najgorszego kryzysu, gdyż w momencie wybuchu pandemii, ceny ropy były najniższe od dekady, turystyka zamarła, a Expo 2020 w Dubaju i wiele planowanych kongresów przełożono. Działalność branży lotniczej została zawieszona, doszło też do masowych migracji związanych z brakiem zatrudnienia. – Pierwszą reakcją był strach przed nieznanym, nader widoczny przy podejmowaniu decyzji przez rządy kolejnych krajów. Przygnębienie panujące w Europie i Stanach Zjednoczonych dało jednak rządowi ZEA motywację do poszukiwania krótkotrwałych rozwiązań, głównie w celu spowolnienia ekspansji pandemii. Początkowe przestoje, po których nastąpiło złagodzenie ograniczeń, przyniosły poczucie ulgi i pewności siebie, ale warto zwrócić uwagę na najważniejsze czynniki zapewniające obywatelom komfort – mówi Krzysztof Sadecki.

Na rynku obecnie dostępnych jest ogromna masa różnych a czasem dziwnych produktów. Ludzie nie czytają składów i też nie przywiązują uwagi do jakości samego produktu. Często te chińskie są słabe, ale za to tanie. Jak skończyłam studia to myślałam, że wystarczy uczciwie podejść do pracy i owoce same z czasem przyjdą. Ale wiesz, droga ścieżki biznesowej jest kręta i często pnie się pod stromą górę. Nie potrafiłam sobie na początku zjednać ludzi, stworzyć swoją społeczność. Dziś wiem, że jest to filar każdego młodego biznesu. Zaczynałam własnym sumptem. Oszczędnościami jakie mogły się pomieścić w jednej domowej śwince. Nie było funduszy na marketing, na opakowania i dystrybucję. Leciałam za marzeniami, a struktura finansowa była ruiną. Nie do końca umiałam to wszystko skalkulować. W tym jest wiele procesów i skomplikowanych procedur. Oprócz produkcji wychodziłam do ludzi z różnymi warsztatami, edukując jak właściwie robić masaże, stosować kremy.

Po pierwsze liderzy

Gdy liderzy dają nadzieję, społeczeństwo im ufa. Prawdziwy przywódca ma odwagę stanąć przed swoim ludem i przedstawić dokładny obraz kryzysu, zarówno dobry jak i zły. Premier ZEA, Khalifa bin Zayed Al Nahyan, na bieżąco informował społeczeństwo o dostępnych placówkach opieki zdrowotnej, przyczynach rozprzestrzeniania choroby, wyzwaniach jakie stoją przed całym państwem, ale przede wszystkim o krokach podejmowanych w celu zatrzymania pandemii. Do dziś z powodu koronawirusa zmarło jedynie około 500 osób, a ilość aktywnych przypadków jest na poziomie około 5 000 dziennie i liczba ta systematycznie spada od połowy września.

Po drugie – kwestia spójności społeczeństwa

ZEA jest domem 150 narodowości, więc stanowi ogromną mieszankę kulturową. W porównaniu z Polską ma się poczucie niezwykłości w chwili, gdy obserwuje się, jak ludzie pomagają sobie nawzajem w drobnych, acz bardzo znaczących sprawach. Rządy kraju zostały wzmocnione na tyle, że nie było osób, które chciałyby czerpać korzyści finansowe z ofiar epidemii. Khalifa bin Zayed Al Nahyan wie, że nie ma nic gorszego niż bezduszne korzystanie z zysków wynikłych z czyjegoś nieszczęścia.

Po trzecie – pobudzanie działań społecznych

Rozpoczęto kampanie wnoszące o dotację na posiłki w cenie 2 USD, co nie tylko pomogło ludziom w potrzebie, ale też wsparło lokalnych przedsiębiorców, którzy zostali w to zaangażowani. Mogli oni dostarczać paczki z pożywieniem w okresie, gdy ich restauracje były zamknięte. – Można powiedzieć, że chociaż rząd nie ma wystarczających środków by zaspokoić wszystkie potrzeby społeczeństwa, w zamian działa jak katalizator. Łączy zainteresowane strony, osiągając wielowymiarowe, pozytywne wyniki. To niesamowicie jednoczy społeczeństwo – tłumaczy Krzysztof Sadecki.

Po czwarte – inicjatywy sektora publicznego i państwowego oraz zapowiedzi nowych projektów, czyli nadzieja na lepsze jutro

Przy każdej możliwej okazji premier ZEA Khalifa bin Zayed Al Nahyan i Minister Zdrowia Abdul Rahman Mohammed Al Oweis dziękowali obywatelom, którzy bezinteresownie zaangażowali się w pomoc innym. Doceniono poświęcenie służby zdrowia, policji i innych służb. Rząd ZEA regularnie informował o przygotowanej infrastrukturze i planach opieki zdrowotnej oraz o środkach przeznaczonych na walkę z pandemią. Co więcej, jako kraj bardzo wysoko rozwinięty gospodarczo, Zjednoczone Emiraty Arabskie pomagały krajom tak dalekim jak np. Brazylia, przez co zyskały uznanie światowych przywódców. Dodatkowo, w związku z opóźnieniami w realizacji niektórych projektów i działań, kraj świętował start sondy Hope, która leci na Marsa. W ten sposób ZEA zapoczątkowały swoją pierwszą misję międzyplanetarną, która finalnie odbyła się 19 lipca 2020. Oprócz tego, w tym samym czasie powstał projekt wykorzystania energii jądrowej, który miałby uzupełnić potrzeby energetyczne kraju.

To wszystko powoduje, że społeczeństwo czuje, że żyje w stabilnym kraju, rząd ma sytuację pod kontrolą i warto mu zawierzyć, gdyż dba o dobro kraju i ludzi. Nie trzeba dyktatury, by ludzie wykonywali polecenia władzy w zakresie dbania  o bezpieczeństwo swoje i innych, chociażby w zakresie noszenia maseczek. Tutak wszyscy wiedzą, że grają do jednej bramki – dodaje Krzysztof Sadecki.

Po piąte – nauka na błędach

Oprócz zapewnienia nieprzerwanego dostępu do usług, w tym sądowych i imigracyjnych, rząd starał się zachować czujność i śledził zmiany w otoczeniu, dostosowując się do potrzeb chwili. Sytuacja w marcu była zupełnie inna, trudniejsza. Teraz, uzbrojony w wiedzę, co się sprawdza, rząd ZEA podjął śmiałe decyzje dotyczące zarządzania niektórymi sektorami kryzysowymi. Dotknięte impasem linie lotnicze Emirates Airlines i Etihad Airways, zostały zaangażowane w przejmowanie pasażerów z różnych części świata. Zamiast skupiać się na kryzysie i zwolnieniach, komunikaty dotyczyły nowo podejmowanych inicjatyw oraz otwieranych tras. Ponadto ZEA będą gospodarzem corocznego Indian Premier League (IPL), czyli turnieju krykieta w gwiazdorskiej obsadzie, który do tej pory organizowany był w Indiach. Wpłynie to bardzo pozytywnie na całą branżę hotelarską od września do listopada tego roku. Dodatkowo, ze względu na fakt, iż rząd chiński mierzy się z problemem znalezienia partnerów, ZEA będą gościć dziesiątki firm, które chcą wykorzystać położenie geograficzne i bazę hotelarsko-gastronomiczno-transportową kraju.

Po szóste – media 

Rząd rozumie ich rolę, więc aktywnie zaangażował media w tworzenie dokładnego, terminowego i rzetelnego przekazu. – Nie ma nic bardziej szkodliwego niż źle poinformowane media i okłamywane społeczeństwo w czasie kryzysu, a to właśnie w gestii rządu jest zapewnienie źródeł wiarygodnych informacji, dla uniknięcia spekulacji wywołanej dezinformacją, czy wręcz medialnym szumem w sprawach wielkiej wagi. Ten element komunikacji zewnętrznej jest szalenie istotny, gdyż zapewnia poczucie bezpieczeństwa nie tylko obywatelom ZEA, ale również społeczności międzynarodowej i zagranicznym firmom, aktywnie zaangażowanym w rozwój takich sektorów jak, turystyka, rynek inwestycji, handel, sport itp.

Wszystko razem jest przykładem, że warto czerpać z pozytywnych wzorców i z wiedzy ludzi, których działania przynoszą pozytywne skutki. Zamiast martwić się więc tym, czego nie można kontrolować, lepiej poświęcić energię na to, co można stworzyć nowego. W ten sposób jedynym sposobem na przetrwanie kryzysu jest pozytywne i innowacyjne myślenie. 

Krzysztof Sadecki jest przedsiębiorcą, finansistą i analitykiem biznesowym, trenerem mentalnym i publicystą – redaktorem naczelnym magazynu „Businessman Today” i autorem cyklu książek „Własny business – dlaczego tak?”. Pełni funkcję Ambasadora Dobrej Woli w Międzynarodowej Komisji Praw Człowieka oraz World Institute of Peace. Od ponad siedmiu lat prowadzi międzynarodową działalność szkoleniową, głównie na rynkach europejskich i amerykańskich. Pomaga ludziom i organizacjom osiągnąć zaplanowane cele poprzez dostarczanie narzędzi komunikacyjnych w czterech obszarach życia i biznesu, czyli sprzedaży i marketingu, samorealizacji oraz reklamy. Autor teorii innerbuilding czyli  budowy i umacniania siły psychicznej. Wielokrotnie nagradzany, w tym za wybitne osiągnięcia w dziedzinie zarządzania oraz za najpopularniejszą książkę psychologiczną roku 2018 „Poznaj Siebie” przetłumaczoną na pięć języków i „Bestseller Story Tel” w latach 2018-19. 

Tekst :
Krzysztof Witecki
Wydawca "Ludzie z Charakterem"