PSYCHOLOGIA KOLORÓW – kolory też potrafią motywować

10 czerwca, 2021

Nasz mózg przywiązuje ogromną wagę do kolorów.

Posiadając tę wiedzę naukowcy przeprowadzili niezliczone ilości badań analizując nasze reakcje na kolory. Wynikami tych analiz chcę się dziś z Tobą podzielić, ponieważ jest to wiedza użyteczna dla nas na co dzień.

Specjaliści od marketingu na bieżąco śledzą te dane, aby robić dla nas reklamy w których wykorzystają kolory wywołujące w naszym mózgu określone, pożądane przez nich emocje.
Dzieje się tak, ponieważ już dawno psychologowie udowodnili wpływ kolorów na nasze samopoczucie, reakcje i nastrój.

Ale to już jest wyższa szkoła jazdy. Ja skupię się teraz na tym, co może nam się przydać w codziennym życiu.

Osoby zapytane przeze mnie o znaczenie kolorów, wymieniają jednym tchem: kolor czerwony to energia i kolor miłości, niebieski, kolor nieba, który uspokaja, zielony odprężą i jest kolorem nadziei, żółty to kolor słońca, który pozytywnie nastraja.

Tyle wie większość z nas.

Niewielu jednak wie o tym, że skoro kolory wpływają na nasze samopoczucie, to zaczęto je wykorzystywać także jako metodę leczenia.
Chorym prezentuje się określone barwy, aby pobudzić ich umysł do działania. Dziś jest to jedna z najpopularniejszych metod medycyny niekonwencjonalnej. Wiemy dobrze, że kolory mogą nas uspokajać lub pobudzać, relaksować lub poprawiać humor. Często jednak bagatelizujemy znaczenie kolorów i ich wpływ na nasze samopoczucie. Dość istotne jest właściwe zestawienie barw we wnętrzach w których przebywamy w domu czy w pracy, ale nie tylko.

Oto ukryta moc kolorów. Znasz ją?

Który kolor najlepiej założyć na rozmowę kwalifikacyjną, a który kolor pobudza nasz apetyt? Który otwiera Twoją kreatywność?

Niebieski

to kolor wody i nieba. Sprzyja relaksowi i pomaga zwalczyć bezsenność.
Daje też efekt schłodzenia i dezynfekcji i z tego powodu stosowany jest na oddziałach, na których leżą pacjenci po oparzeniach. Z medycznego punktu widzenia kolor ten działa uspokajająco, obniża ciśnienie krwi, uśmierza ból, ma też działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne.
Wiąże się z zaufaniem i wysoką wydajnością, jak również spokojem, logiką oraz inteligencją.
Zwiększa także zdolność koncentracji.
To właśnie w kolorze niebieskim należy pójść na rozmowę kwalifikacyjną.
Osoba ubrana na niebiesko wzbudzi większe zaufanie niż inni kandydaci i podświadomie
będzie uznawana za prawdomówną.
Kolor ten może hamować apetyt, więc nie jest wskazany dla niejadków.
Najwięcej osób wskazuje ten kolor jako swój ulubiony.

Czerwony

ma w sobie energię i dzikość. Kojarzony jest z pasją, podekscytowaniem, ciepłem oraz siłą. To kolor radosny i pozytywny, poprawiający nastrój.
To barwa, która pobudza pozytywne myślenie, kojarzy się z życiem i wzrostem motywacji. Kolor ten może męczyć nam oczy i powodować wzrost ciśnienia we krwi, przyspiesza oddech i tętno.
Czerwień najbardziej kojarzy nam się z miłością, dlatego ma duże oddziaływanie na nasze życie seksualne, jednak nie jest to najlepszy kolor do sypialni, bo przy tym kolorze trudno byłoby wypocząć.

Wyniki badań naukowych wskazują, że  to właśnie kolor czerwony najsilniej ze wszystkich barw nas stymuluje. Barwa ta ma w sobie duże pokłady energii i skutecznie pobudza do działania. Pobudza również apetyt i podobnie jak kolor pomarańczowy, pomaga w trawieniu.

Zielony

to kolor natury, która nas w naturalny sposób uspokaja, odprężą i relaksuje.
Kolor ten idealnie sprawdzi się kiedy potrzebujemy relaksu lub wyciszenia.
Udowodniono, że obcowanie z tym kolorem obniża poziom ciśnienia we krwi, zmniejsza napięcie mięśni a nawet leczy klaustrofobię.
To dobra barwa do miejsc w których chcemy wypocząć.

Blisko natury powinny znaleźć się osoby pokaleczone emocjonalnie.
Zieleń roślin jest jak plaster na nasze rany.
Kolor zielony działa kojąco na odbiorcę, kojarzy się ze spokojem, równowagą, harmonią i odbudową.

Potwierdzają to badania naukowe – wynika z nich, że kolor zielony ma kojący wpływ na układ nerwowy człowieka.

Żółty

jest barwą radości. To barwa która nastraja pozytywnie.

Żółty to kolor, który ma w sobie bardzo dużą dawkę pozytywnej energii.
Zastosowany we wnętrzu może pobudzać do działania, albo działać odprężająco w zależności od użytego odcienia. Kolor ten kojarzy nam się ze słońcem, dlatego podnosi poziom radości z życia. 

Co ciekawe: dzięki tej barwie lepiej kojarzymy i zapamiętujemy.
Barwa ta nadaje się więc idealnie do malowania klas lekcyjnych, gabinetów, czy sal wykładowych.

Czarny

jest popularna pośród eleganckich marek premium. Doskonale współgra z bielą. W naszej kulturze, to kolor żałoby. Niewielu z nas wie, że jest idealny dla ludzi którzy szukają wartości w swoim życiu. Pomaga im znaleźć swoją tożsamość i właściwy światopogląd. Dlatego może być idealnym kolorem w pokoju nastolatka, jednak nie na całości, bo przytłoczy. Należy pamiętać, że kolor ten zmniejsza wnętrze optycznie. Panie doskonale wiedzą, że czarny wyszczupla i chętnie po ten trick sięgają.

Biały

i jego odcienie działają we wnętrzu uspokajająco. Świetnie relaksują. Często wykorzystywany jest w szpitalach mając przywodzić na myśl ich sterylność.
Biel to także kolor sukni panny młodej, kulturowo mająca sugerować jej czystość. Nie bez znaczenia jest też to, że biel w pomieszczeniu daje poczucie świeżości i czystości w takim otoczeniu odpoczywa się szybciej. Kolor ten nie jest  jednak polecany dla osób samotnych, ponieważ może potęgować poczucie pustki i uczucie społecznego odrzucenia.

Pomarańczowy

bardzo pozytywna barwa, kojarzy się z ciepłem i komfortem.
Pomarańczowy emanuje energią i optymizmem. To również kolor wspomagający kreatywność i sprzyjający zabawie. Jednak radzę też ten kolor używać z umiarem, bo ściany malowane na ten kolor przytłaczają
i pomniejszają wnętrza. Pomarańczowy pobudza umysł do działania, pozwala również pozbyć się złych emocji. Z punktu medycznego przebywanie w pomieszczeniach utrzymanych w tej kolorystyce powoduje wydzielanie soków trawiennych i wzmaga poczucie głodu. Dlatego bardzo często właśnie ten kolor jest wykorzystywany w restauracjach. Jednak jeśli chcesz być fit, nie maluj jadalni na pomarańczowo. Co powiesz na niebieską jadalnię? Kolor niebieski hamuje apetyt.

Fiolet

jest to dość silny kolor.
Kolor ten potrafi nas wyciszyć, pobudzić wyobraźnię i wpłynąć na rozwój intuicji. Jest to ulubiony kolor artystów, ponieważ fioletowy pobudza twórczo i podnosi kreatywność. Jednak rzadko stosujemy tę barwę na ścianach a to spory błąd. Warto rozważyć zastosowanie tego koloru lub przynajmniej dodatków tej barwy w pomieszczeniach w których przebywają dzieci i młodzież. Zwiększy to ich szansę na wydobycie z siebie potencjału twórczego. Kolor ten powinien być również wykorzystywany w agencjach kreatywnych. Zdarzają się coraz częstsze przypadki, że salki konferencyjne w których odbywa się tak zwana burza mózgów, coraz częściej są świadomie malowane właśnie na fioletowo.

Różowy

jest to kolor pochodny od fioletu i czerwieni, podnosi poczucie bezpieczeństwa. Sprzyja atmosferze relaksu i spokoju. To ulubiony kolor dziewcząt i kobiet. U mężczyzn spotykany jest dość rzadko i generalnie źle kojarzony, choć niesłusznie, bo barwa ta ma w swoim przekazie pozytywne konotacje. Intensywny odcień fuksji sprawdzi się jako akcent, aby ożywić wnętrze. A róż w odcieniu pudrowym będzie idealny do sypialni.

Brązowy

daje nam poczucie pewności i bezpieczeństwa. Jest to kolor ziemi. Kolor ten powoduje też, że zamykamy się w sobie, skrywamy własne emocje w obawie przed skrzywdzeniem. Odcienie brązu w domu dają poczucie stabilizacji. Brąz lubią osoby konserwatywne, które cenią sobie ciepło rodzinne. Pracownik, który lubi kolor brązowy, to zwykle solidny pracownik. Nie każdy pracodawca o tym wie.

A Ty?

Dziecko, Zabawa, Ładny, Joy, Mało, Kolorów, Kolorowe

Teraz już wiesz z jakiego powodu bardziej lubisz pewne kolory i często się w nie ubierasz lub malujesz nimi ściany w swoim domu. Kolory potrafią odzwierciedlać nasze nastroje a nawet określać osobowość. Wnikliwy obserwator z pewnością to wychwyci.

Dla mnie przez lata w ubiorze dominujący był kolor czarny. Dziś wiem, że wtedy poszukiwałam swojej tożsamości. Teraz bawię się kolorami, bo nastąpiła we mnie mentalna przemiana i odnalazłam swoją drogę.

Pomalowałam pokoje w moim domu na zielono, niebiesko i fioletowo i czerpię energię z tych kolorów. Radość i szczęście jakie mi teraz towarzyszą w życiu, uzewnętrzniam w swoich strojach i otoczeniu.

A Tobie życzę, aby barwy radości zagościły również w Twoim życiu.

Bardzo Ci dziękuję za czas poświęcony na przeczytanie tego artykułu

Przytulam ciepło

Alicja

Tekst :
Alicja Wendekier
Partner-Redaktor w Ludzie z Charakterem, pisarka i poetka, mówca motywacyjny