Trzeba mieć dużo zdrowia, aby móc chorować.

2 października, 2023

W dzisiejszych czasach trzeba mieć dużo zdrowia, żeby chorować. Czy taka sprzeczność w jednym zdaniu, to teza prawdziwa ?

Nie wie o tym tylko ten, kto nie korzystał ze służby zdrowia.

Płatne lekarstwa, długie kolejki do specjalistów czy odległe terminy na wykonanie ważnych badań to normalność.

I tu pojawia się sytuacja, która chyba nie jest dla nikogo zaskoczeniem. Gdy dojdzie do zachorowania lub wypadku nie patrzymy na koszty i idziemy „leczyć się prywatnie”. Jeśli płacimy za leczenie, znajdują się dostępne terminy. Nie oszczędzamy zatem na zdrowiu.

Długotrwała przerwa w wykonywaniu pracy zawodowej, wywołuje konieczność przejście na tzw. świadczenie chorobowe wypłacane przez pracodawcę czy ZUS. Będąc na zwolnieniu lekarskim, nie otrzymujemy pełnego wynagrodzenia. Ta informacja również nikogo nie zaskoczy, podobnie jak ta, że zazwyczaj otrzymane wynagrodzenie nie wystarczy na utrzymanie dotychczasowego poziomu życia. Konkluzja jest jedna- choroba kosztuje i to nie mało.

Kolejny stereotyp to przeświadczenie, że mnie to nie dotyczy.

Chorują inni, wypadki mają inni, przecież mnie to nie dotyczy . Statystyki są bezlitosne. Co trzecia  osoba w trakcie swojego życia zachoruje na poważną chorobę. Co czwarty z nas ulegnie wypadkowi w wyniku którego, zostanie inwalidą. Statystycznie w czteroosobowej rodzinie, wypadek czy choroba się wydarzy. Jedyne nieznane, to kiedy to nastąpi.

Czy w takiej sytuacji poradzimy sobie finansowo ?  

Ponad połowa z nas  nie poradzi sobie. To fakty! Zadziwiające jest to, że mamy świadomość tej sytuacji  i nic z tym nie robimy .*

Doświadczamy róznych chorób. Najczęściej mówi się o tych dotyczących układu krążenia, nowotworów czy chorób układu pokarmowego. Trwają one długo i pochłaniają majątki. Eliminują ludzi z życia zawodowego, wpędzają rodziny w tarapaty finansowe. A dlaczego?

Czy wiesz, że przeciętny koszt chemioterapii w Polsce wynosi 13.000 zł, a jedna sesja radioterapii to 1000-2000 zł. Każda wizyta lekarska to minimum 150-200 zł, a leki na receptę 300-500 zł. A gdy dochodzi koszt np. operacji przy użyciu robota onkologicznego, musimy być przygotowani na 30.000-50.000 zł.**

(** przykładowy cennik usług medycznych i zabiegów dostępny na stronie internetowej szpitala, z podziałem na dziedziny medycyny;  https://szpital-lukasza.pl/cennik/zabiegi-2/urologia/ )

Czy myślisz o przyszłości, o tym, co by się stało, gdybyś nagle to Ty zachorował lub doznał inwalidztwa? Życie jest nieprzewidywalne. Czego obawiamy się najbardziej?

(*Badanie Prudential Family Index 2017, „Co Polacy myślą o poważnych zachorowaniach?” Kwiecień 2017, badanie ogólnopolskie, próba reprezentatywna 25-45 lat, pytania z możliwością wielokrotnego wyboru.)
(*Badanie Prudential Family Index 2017, „Co Polacy myślą o poważnych zachorowaniach?” Kwiecień 2017, badanie ogólnopolskie, próba reprezentatywna 25-45 lat, pytania z możliwością wielokrotnego wyboru.)

Co zrobić, aby przygotować się finansowo na taką ewentualność?  

Wydaje się to trudne do zrealizowania, wręcz nieosiągalne. Jednak istnieje proste rozwiązanie, o którym słyszeli prawie wszyscy. A o czym mowa?

Polisa na życie. Klucz do spokoju ducha i finansów, dla Ciebie i Twoich bliskich. Dlaczego to najlepszy wybór?

(*Badanie Prudential Family Index 2017, „Co Polacy myślą o poważnych zachorowaniach?” Kwiecień 2017, badanie ogólnopolskie, próba reprezentatywna 25-45 lat, pytania z możliwością wielokrotnego wyboru.)

Ochrona Przed Poważnymi Zachorowaniami

Polisa na życie daje Ci finansową pomoc w trudnych chwilach, kiedy potrzebujesz środków na leczenie i rehabilitację. W życiu mogą zdarzyć się nieoczekiwane sytuacje, takie jak nowotwory, choroby serca czy udary mózgu. Znasz kogoś, kto zachorował?

Wsparcie w Sytuacji Inwalidztwa

Polisa na życie pomoże Ci utrzymać standard życia Twój i Twojej rodziny. Pomoże, gdy będziesz potrzebować opieki oraz rehabilitacji.

Spłata Składek

Nie musisz martwić się o dalsze opłacanie składek. Przejmiemy tę odpowiedzialność, pozostawiając Cię z gotówką, której tak bardzo potrzebujesz.

Relatywnie Tani Sposób na Duże Pieniądze

Polisa na życie to inwestycja w przyszłość. W zamian za niewielkie comiesięczne składki, masz pewność, że w razie potrzeby otrzymasz znaczną sumę pieniędzy, która pomoże Ci sprostać trudnościom.

Spokój Ducha

Z polisą na życie nie musisz się martwić, co będzie, gdy los rzuci Ci wyzwanie. Masz pewność, że Twoje finanse są zabezpieczone, a Twoja rodzina będzie miała wsparcie w każdej sytuacji.

Nie zwlekaj! Działaj Teraz!

Przygotuj się do zakupu. Jest to kluczowe działanie, które spowoduje, że rozmowa z agentem będzie rzeczowa. Przyniesie porównanie możliwości finansowych z zakresem ochrony i priorytetami.

Co jest potrzebne?

Po pierwsze czas. Zarezerwuj go na spotkanie z przedstawicielem towarzystwa ubezpieczeniowego. Umów się w terminie, w którym będziesz mógł skupić się na tej rozmowie. Przygotuj listę pytań do agenta. Dowiedz się kiedy i w jaki sposób dochodzi do wypłaty świadczenia, czyli pieniędzy należnych Tobie, które są wsparciem w trudnych chwilach. 

Zapytaj o to, kiedy firma nie wypłaci wsparcia finansowego. Porozmawiaj koniecznie o wykluczeniach.

W czym może jeszcze pomóc agent? Jakie są dodatkowe możliwości, nie związane z wypłatą należnej kwoty, a które mogą dodatkowo pomóc w leczeniu? To kwestie konsultacji u najlepszych specjalistów na całym świecie i dopasowanie rozwiązań i form leczenia. Ciekawe?

Teraz najważniejsze – wybierz i  kup polisę najszybciej jak to tylko możliwe. Odrzuć powody, dla których odkładasz decyzję na później. Zasadą dla której wylicza się poziom składki, jest wiek osoby ubezpieczanej, suma ubezpieczenia, stan zdrowia i czas trwania polisy.

Młoda osoba, jest „tańsza”. Zazwyczaj ma mniej „barwną” historię chorobową, która w szczególnych przypadkach, może nawet uniemożliwić zakup rozwiązania ubezpieczeniowego. Mijający czas nie jest Twoim sprzymierzeńcem.

Posiadanie dobrze dopasowanej do potrzeb polisy na życie i zdrowie, to przejaw przezorności i odpowiedzialności. Powód do dumy i zadowolenia. Znalezienie się w grupie obywateli, którzy pomyśleli o zabezpieczeniu finansowym siebie i najbliższych, daje pewność, że będzie można się skupić na powrocie do zdrowia i rehabilitacji. Nie będzie konieczności szukania wsparcia i pomocy u innych.

Wstyd, aby poprosić o pomoc, często bywa zbyt dużą barierą do przebrnięcia. Przez to właśnie maleje szansa na szybki powrót do normalności.

Życie z bagażem doświadczeń, chorobą lub ułomnością nie jest proste… A wystarczyło zamienić brak zdecydowania na decyzję.

Jaka jest zatem najlepsza polisa? To proste. Ta którą posiadamy, która zadziała gdy będzie potrzebna najbardziej…

Artykuł podkreśla znaczenie polisy na życie jako wyrazu miłości i troski o siebie i swoich bliskich. To nie tylko umowa finansowa, ale gest miłości, który pozostawi trwały ślad na życiowej mapie. Decyzja o zakupie to inwestycja w bezpieczeństwo przyszłości, która płynie prosto z serca. Niech ta miłość będzie naszym przewodnikiem, abyśmy zabezpieczyli siebie i naszych najbliższych przed nieoczekiwanymi wyzwaniami. Dlatego nie zwlekajmy, ale działajmy już teraz. Ludzie z Charakterem


Tekst :
Marcin Włodarczyk
Doradca, Konsultant do spraw planowania finansowego PRUdential Polska, Partner w "Ludzie z Charakterem- o Ludziach dla Ludzi"