Nietypowy bloger – Mariusz Budrowski

1 października, 2020W tym tygodniu obchodzimy Dzień Bloga, którego głównym celem jest promowanie blogosfery i zainteresowanie czytelników innymi kulturami. Blogerzy zachęcani są tego dnia do wyszukania pięciu ciekawych blogów – najlepiej z różnych stron świata – i polecenia ich swoim czytelnikom. W ten sposób promowana jest również współpraca między autorami blogów. 
Z tej okazji, Mariusz Budrowski, twórca projektu „Odmładzanie na Surowo” mówi o tym, dlaczego kilka lat temu zdecydował się na działania w internecie i jak na co dzień korzysta z blogosfery jako formy komunikacji ze swoimi fanami. 

Trudno nazwać mnie takim typowym blogerem, ponieważ blogi kojarzą mi się z pokazywaniem i nagrywaniem codziennego życia. Wydaje mi się, że właśnie takie było założenie powstania pierwszych blogów. Ja jestem bardziej internautą, który prowadzi kanał informacyjny, w którym można znaleźć treści i filmy o tym, co jeść w ciągu dnia i jaki styl życia prowadzić, żeby pozostać w dobrej formie. Pragnę, żeby osoby, które mnie obserwują, traktowały mój profil jako platformę edukacyjną, z której można się dowiedzieć, jak rozwiązywać codzienne problemy zdrowotne, takie jak ból głowy czy pojawienie się zgagi. Chcę, aby nasz kanał był przykładem na to, jak zdrowo się odżywiać i w jaki sposób dbać o siebie.

Na moich profilach prowadzę też wywiady z osobami, które np. odżywiają się w proponowany przez nas sposób, czyli odżywiają się zdrowo na surowo. Kilka dni temu odbyłem bardzo ciekawą rozmowę z kobietą, która ma siedemdziesiąt osiem lat, a wygląda tak, jakby była o kilkadziesiąt lat młodsza. Cały sekret tkwi w zwracaniu uwagi na styl życia i posiłki, które spożywamy. Właśnie z tego powodu powstał nasz kanał – jako kanał informacyjny, na którym znajdziemy mnóstwo szczegółowych materiałów, przypomnimy sobie jak funkcjonuje nasz organizm, dowiemy się, jak działa układ krwionośny, limfatyczny czy przewód pokarmowy. To są niby sprawy, o których coś wiem, ale warto wracać do tematu – szczególnie w kontekście problemów zdrowotnych, z którymi się zderzamy. Na naszym kanale proponujemy odpowiedzi na mnóstwo wątpliwości – zawsze z uzasadnieniem i zawsze w oparciu o rzetelną wiedzę.

Poza blogiem „Odmładzanie na Surowo” prowadzę też kanał na YouTube, który traktuję jako swój życiowy cel i misję, aby uświadamiać jak największą liczbę ludzi odnośnie tego, że naprawdę warto zadbać o siebie i porzucić złe nawyki na rzecz zdrowego stylu życia. W momencie, kiedy wraz z moja partnerką Agnieszką zmieniliśmy nasz sposób na życie, zaczęliśmy dzielić się swoją wiedzą z najbliższymi. W 2017 roku postanowiliśmy otworzyć kanał na YouTube oraz rozwijać się w tym obszarze. Bardzo szybko zyskiwaliśmy na popularności i już w sierpniu tego samego roku podjęliśmy decyzję, że będzie to nasza praca i zarobek na życie. Dzięki ciężkiej pracy udało się zrealizować nasze marzenia – pomogło również to, że napisaliśmy książkę i zaczęliśmy organizować spotkania na żywo. Szczerze muszę przyznać, że zarabianie w social mediach nie jest jednak najłatwiejszym źródłem dochodu, ale za to stanowi doskonałe narzędzie, jeśli chodzi o zyskanie popularności – oczywiście pod warunkiem, że przekazuje się wartościowe i ciekawe treści. Nasze filmy dziennie mają po od 10 do 30 tysięcy wyświetleń, dlatego staramy się kontynuować tę działalność jako naszą pasję.

Polecam taką formę komunikacji z otoczeniem wszystkim pasjonatom. W dzisiejszych czasach każdy może założyć swój własny kanał i zacząć uświadamiać społeczeństwo. Choć zdajemy sobie sprawę, że większość naszych filmów jest niskiej jakość, nie przejmujemy się tym i bardziej skupiamy się na przekazywaniu samej treści. To jest nasz cel – w jasny sposób przekazać to, o czym chcemy powiedzieć i dotrzeć do jak największej liczby zainteresowanych danym tematem osób. I choć niektórzy boją się prowadzić własnego bloga, ponieważ myślą, że ich umiejętności nie są zbyt wystarczające lub obawiają się hejterów czy osób, które będą podcinać nam skrzydła, my zachęcamy, żeby spróbować i dzielić się swoją pasją, wiedzą i doświadczeniem właśnie
w ten sposób.


Blogi, z których sam osobiście korzystam i czerpię inspirację to: 

1. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/

2. https://www.fullyraw.com/

3. https://www.healthline.com/nutrition/plant-based-diet-vs-vegan

4. https://www.plantbasednews.org/

5. https://www.pcrm.org/yourbodyinbalance


Dzień Bloga jest obchodzony od 2006 roku, kiedy to zauważono niezwykle dynamiczny rozwój blogosfery, która ruszyła już w latach 90. jako prosty sposób na publikowanie notatek z codzienności.  Takie notatki zamieszczano w internecie w formie weblogów, które wkrótce ochrzczone zostały po prostu blogami.

W świecie artystów, polityków czy dziennikarzy blogi są ważnymi narzędziami marketingowymi oraz przestrzenią do dzielenia się swoimi myślami, przekonaniami, wiedzą. Światowa blogosfera liczy obecnie około 160 milionów blogów. 


Tekst :
Karina Grygielska
Agencja Face it!