Nie pracujesz- nie zarabiasz. Nie samym „siedzeniem” żyje PROGRAMISTA.

22 lutego, 2023

Nazywam się Michał Gawron. Od lat jestem ekspertem finansowo- ubezpieczeniowym, konsultantem do spraw planowania finansowego. Upoważnia mnie to, do wykonywania dla moich klientów szczegółowej analizy potrzeb i posiadanych rozwiązań.

Na bazie zebranych informacji, tworzę analizę  danego klienta. Wspólnie szukamy priorytetów.  Specjalizuję się w doradztwie i diagnozowaniu zagrożeń, wynikających z faktu prowadzenia działalności przez specjalistów wolnych zawodów. Mowa tu o sektorze IT, prawnikach, osobach  pracujących w ochronie zdrowia.

Jak to działa?

Pomimo pracy na własny rachunek w swoim życiu starają się zachować zasadę work-life-balance. Wychodzą z założenia, że przecież Nie samym „siedzeniem” żyje PROGRAMISTA. W dużej mierze to właśnie ta sytuacja skłania do tego, że decydują się na współpracę z doradcą ubezpieczeniowym, finansowym. Poszukują przedstawiciela, który będzie mógł kompleksowo zadbać o finanse, a w razie potrzeby zarekomenduje odpowiednie rozwiązania lub osoby.

A dlaczego tak się dzieje?

Impulsem,  który wpłynął znacząco na zmiany związane z rynkiem pracy w sektorze IT stała się pandemia korona wirusa. Praca zdalna dla wielu osób jest już codziennością i dużym ułatwieniem. Co za tym idzie, polscy specjaliści w coraz większym stopniu rozpoczęli współpracę z podmiotami zagranicznymi z sektora IT, sami bez pośredników postanowili świadczyć usługi. Świat stał się bliski z każdego zakątka na ziemi.

Zmiany te, tak jak i forma zatrudnienia B2B w dużym stopniu pokazały, że to po stronie pracownika/podmiotu świadczącego usługę pozostaje kwestia zadbania o płynność finansową. Sytuacja komplikuje się,  gdy z przyczyn losowych lub też po zakończeniu aktywności zawodowej miesięczne przychody ulegają znacznemu obniżeniu.

Ryzyka towarzyszące osobie samo zatrudnionej

Zdecydowana większość osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą podlega ubezpieczeniu w państwowym systemie ZUS.

Zgodnie ze statystykami przyszła emerytura będzie stanowić 1/3 ostatniego wynagrodzenia. Dane te nie dotyczą przedsiębiorców,  gdyż odprowadzają oni składki od 60% przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce za dany rok. To właśnie od tej kwoty będzie kalkulowana ich przyszła emerytura.

Osoba, która przez całe swoje życie zawodowe była zatrudniona w formule B2B, po około 40 latach pracy może liczyć co najwyżej na minimalne świadczenie z sektora ubezpieczeń państwowych. Stanowi to w 2023 roku 1588,44 zł brutto.

Ten fakt powoduje, że ważnym aspektem już na etapie wczesnej kariery zawodowej jest zaplanowanie zabezpieczenia, czyli tzw. poduszki finansowej na starość. Możliwe jest to, poprzez wdrożenie odpowiednich rozwiązań finansowych.

Klucz do sukcesu.

Kluczem do sukcesu jest dywersyfikacja sposobów lokowania środków, z uwzględnieniem  sytuacji emerytalnej i inwestowania zgromadzonego kapitału w danym momencie.

Wielu klientów z którymi rozmawiam, lokuje swoje oszczędności w jedno, maksymalnie dwa rozwiązania finansowe. Istotnym elementem strategii emerytalnej, zgodnie z wiedzą ekspercką jest ulokowanie  przynajmniej 1/3 kapitału, w rozwiązania, które gwarantują wypłatę założonej wartości.

Im bliżej emerytury powinno unikać się rozwiązań, które wyróżniają się sporymi wahaniami kursowymi. Są to fundusze akcyjne, ETFy, Krypto-waluty. Kapitał który odkładamy przez większą część życia, nie może być zagrożony, i efektem końcowym nie można doprowadzić do sytuacji, że skurczył się tuż przed emeryturą.

Drugim istotnym ryzykiem z którym zmagają się przedsiębiorcy wolnych zawodów, jest sytuacja gdy z powodu choroby lub wypadku pozostaną wyłączeni z aktywności zawodowej na krótki czas, lub też będą całkowicie niezdolni do wykonywania swojego zawodu. W tym przypadku państwowy sektor ubezpieczeniowy nie zrekompensuje nawet w połowie utraconych dochodów danej osoby.

Doradca ubezpieczeniowy – finansowy  w roli osobistego concierge finansowego

Czas jest w dzisiejszych czasach, jednym z najważniejszych elementów życia. Dzięki współpracy z przedstawicielami finansowymi, ubezpieczeniowymi, czy prawnikami, mam możliwość kompleksowego spojrzenia na sytuację danej osoby.  Moi klienci zwracają się do mnie z prośbą o znalezienie rozwiązania w różnych aspektach prawno- ubezpieczeniowo – finansowych. Dotyczy to prostych kwestii związanych z poleceniem zaufanego doradcy kredytowego, aż po bardziej skomplikowane sprawy związane z zabezpieczeniem finansów, zdrowia i życia.

Dzięki takiemu rozwiązaniu oszczędzasz czas, a wszyscy wiemy że czas to pieniądz. Do tego dochodzi moja znajomość sektora IT, zagrożeń i możliwości jakie mogą być dostępne w dzisiejszych czasach.

A dlaczego warto o tym rozmawiać?

W swojej pracy zawsze kieruje się dobrem klienta, tak by nie narażać go na zbędne koszty, niemiłe niespodzianki, czy też wyposażać w zbędne dla niego produkty. Jestem konkretny, szanuję swój czas i czas mojego rozmówcy. Stosowanie takiej zasady pozwala stworzyć partnerskie warunki do współpracy, które budują wieloletnie relacje biznesowe. To moje priorytety we współpracy z ponad tysiącem zadowolonych klientów.

Z pozdrowieniami

Michał Gawron

Tekst :
Michał Gawron
Konsultant do spraw planowania finansowego, Partner biznesowy w Ludzie z Charakterem