Marka osobista – jak ją stworzyć

2 kwietnia, 2021


Jeszcze dekadę temu firmy walczyły o dogodną przestrzeń, aby przykuć zainteresowanie potencjalnych klientów. Promować markę czy produkty, które chcieli sprzedawać. Nikt nie zastanawiał się jacy ludzie za tym stoją. Liczyło się firmowe logo, a nie nazwisko. Rozwój kanałów społecznościowych zmienił jednak bardzo wiele w tym temacie. 


Czy wiesz, że firmy nie są jedyne, które potrzebują solidnego brandingu?

Ważny jest też personal branding – czyli sztuka tworzenia osobistej marki. Dobrze zaplanowana strategia wizerunkowa zapewnia unikalny głos, charakterystyczny wizerunek i rozpoznawalny standard. W kilku zdaniach dziś chciałem wspomnieć, co musisz wiedzieć o budowaniu swojego nazwiska w czeluściach internetu.

– Marka osobista staje się obecnie bardzo ważna, ponieważ ludzie bardziej ufają osobie z twarzą niż tajemniczym korporacjom. Społeczeństwo już nasyciło się reklamami, które są w każdej przestrzeni miejskiej. Wiedzą dokładnie, że są jedynie nośnikiem informacji wyłącznie ukierunkowanej na branie. 

– Marka osobista powala sformatować swoją tożsamość i reputację na bardziej osobistym poziomie interakcji, co przekłada się na umacnianiu zaufania. Dzieląc się, w większym lub mniejszym stopniu swoim światem, poglądami, pasjami i empatią kształtujesz swoją pozycję w danej grupie społecznej. Może to w przyszłości odegrać ogromną rolę w zdobyciu nowej lepszej pracy, bo bycie zauważonym przez właściwe osoby, to poważny krok do sukcesu.


Określ obszar specjalizacji

Zastanów się w czym jesteś dobry, co sprawia Ci przyjemność, w czym się odnajdujesz? Rozsądnym pomysłem jest kierowanie rozwoju w specyficzną niszę rynkową. Może Twoje talenty staną się śledzone i jednocześnie wspierane przez nieznanych Ci ludzi. Oni zrozumieją, jaką formą komunikatu do nich przemawiasz. Chociaż Twój target będzie mniejszy niż Roberta Lewandowskiego to napewno będzie grupą wspierającą. Z czasem możesz zostać uznany za specjalistę i osobę godną zaufania. A na to pracuje się wiele lat.


Zacznij pisać co myślisz?

Po określeniu obszaru zainteresowania nadszedł czas, aby zbudować swoją reputację. I ją najlepiej budować poprzez dzielenie się wiedzą. Marketing treści to najskuteczniejsza forma kształtowania reputacji i marki osobistej w internecie. Ludzie często powracają do miejsc stron, które były im pomocne w uzyskaniu odpowiedzi na zadane pytania. Jeśli uda Ci się uczynić swoją witrynę wiarygodnym źródłem informacji, tworząc wysokiej jakości treści, to z czasem staniesz się ekspertem.

Ta drogą nie jest prostą autostradą. Z moich obserwacji jest to wąska i kręta górska ścieżka. Niby prowadzi na sam szczyt, ale przed Tobą wiele dolin i ciernistych krzewów. Na takiej drodze nie trudno o skręcenie kostki i pożegnanie się z celem. Jedno jest pewne. Twoje komunikaty muszą być przejrzyste i uczciwe. Dokumentujesz zarówno chwile zwycięstwa jak i dzielisz się gorzkimi łzami porażki. Musisz być człowiekiem, a nie korporacyjną machiną.


Blog

Dobrym pomysłem jest założyć własnego bloga i regularnie go aktualizować. Ale też ważne jest, aby udzielać się na innych blogach jako gość. W ten sposób Twoja grupa czytelników rozbudowuje się samoistnie. Wzrasta też pozycjonowanie w wyszukiwarkach Google. Rób sobie fajne zdjęcia. Korzystaj z kreatywnych fotografów. To napewno się opłaci.


Media społecznościowe

Jeśli paliwem dla Twojej marki osobistej są treści, to motorem napędowym są powszechne media społecznościowe. Dziś posiadanie swoich profili na FaceBook czy Instagram jest obowiązkowe. Pamiętaj, że Twoi czytelnicy nie zniosą kiczu. Treści muszą być interesujące i na wysokim poziomie. Byle jaki krasnoludek nie wchodzi w grę.


Kontakty

W świecie mediów społecznościowych kluczem do rozwoju marki są kontakty. Upewnij się, że nawiązujesz relację z właściwymi osobami. Nie stać Cię na wampiry energetyczne. Wymieniaj się postami z wpływowymi osobami, które zapewnią Ci nowych odbiorców.


Gdzie warto być?

– Facebook ma bardzo dużą bazę użytkowników. Pilnie jej strzeże i nie pozwala, tak za darmo z niej korzystać. Jest znaczne prawdopodobieństwo, że 75% Twoich przyszłych klientów jest na tym kanale, co czyni go doskonałym medium do kreowania marki osobistej.

– Jeśli Twoja osoba buduje przekaz za pomocą obrazu, to idealnym rozwiązaniem jest dzielić się nim na Instagramie. Jest bardzo skuteczny w kontaktach z młodymi ludźmi. Ale jeśli nie masz wysokiej klasy fotografii lub kreatywnego pomysłu na siebie, to Twoje komunikaty mogą tu zostać niezauważone. 

– Pinterest to doskonała platforma do łączenia się z kobietami, zwłaszcza w przypadku marek osobistych, które sprzedają odzież lub biżuterię.

– Rośnie popularność marketingu wideo. Ponieważ większość ludzi konsumuje treści oczyma na swoich smartfonach, łatwo jest zrozumieć dlaczego jest to rozwojowa forma komunikacji. Treści wideo są doskonałe, ale wymagające zaangażowania. YouTube staje się coraz bardziej wszechobecny na wszelkiego rodzaju urządzeniach, co tylko napędza marketing wideo.


Korzyści

Największą korzyścią jest ogromny udział w wirtualnym torcie. Social media zawierają największą liczbę połączeń i przyciągają uwagę każdego. Zaangażowanie się w komunikacje społeczną to najlepszy sposób na pozyskanie nowych odbiorców. W rzeczywistości korzyści płynące z osobistego budowania marki w serwisach społecznościowych będą się zmieniać w zależności od konkretnej osoby.
 


Marka osobista jest jak ogród

Po przygotowaniu gruntu i zasianiu nasion, z czasem coś tam wyrośnie. Nie zapominaj o podlewaniu i plewieniu z chwastów. Odważ się być inny i ożyw swoją tożsamość online. Serwisy społecznościowe zapewniają tylko środek transportu do celu. Pamiętaj, że jeśli zbudujesz uczciwą markę osobistą, z pewnością odniesiesz sukces.

Tekst :
Krzysztof Witecki
Ludzie z Charakterem