Czy warto mieć swojego doradcę?

1 października, 2020

Ubezpieczenia to zło konieczne, oszuści i naciągacze… też tak myślisz? A może jesteś po tej drugiej stronie i patrzysz z innej perspektywy wiedząc, że ubezpieczenia to najtańsza forma dająca gwarancję finansową w razie choroby czy śmierci. Ubezpieczenia to ochrona rodzinnego majątku, to finansowe wsparcie dzieci na start w dorosłe życie, to parasol rozkładany przed deszczem… to spełnione marzenia. Bo ubezpieczenia kupuje się z miłości…

Zacznijmy od względów formalnych. Kupujemy „kartkę papieru”, z obietnicą na przyszłość, od człowieka którego zazwyczaj nie znamy. Jak to wygląda w rzeczywistości? Kupując polisę na życie zdrowie… na samochód, pragniemy czegoś zupełnie innego- spokoju i bezpieczeństwa finansowego.

Idąc do lekarza spodziewamy się spotkania z fachowcem, który odnajdzie powód naszych dolegliwości oraz znajdzie rozwiązanie na te kłopoty. Idąc do prawnika chcemy mieć kogoś, kto wybroni nasze racje w sądzie. Samochód naprawimy u najlepszego mechanika, bo zrobi to raz a dobrze. Dom postawi najlepszy murarz, a  nauczyciel matematyki nauczy naszą pociechę dodawania, mnożenia i dzielenia… Czy to prawda? A może leczymy się sami, w sądzie wygłaszamy mowy zapierające dech w piersiach nie mówiąc o tym, że jesteśmy ekspertem w naprawie samochodów, samolotów i innych rakiet którymi wylecimy w kosmos naszych marzeń przy okazji budując trwały szczęśliwy dom?

Zadajmy sobie pytanie dlaczego i po co potrzebny jest nam zaufany doradca? Żeby to sprawdzić, dobrze jest sprawdzić rzetelności i wiarygodności takiej osoby. W świecie finansów już dawno przestano wróżyć z fusów… a jak to powinno wyglądać?

Internet to potęga, to nieprzebrane ilości informacji na każdy temat, ale czy najbardziej wiarygodne z możliwych? Sprawdź, zajrzyj, zapytaj… a może  druga opcja jest lepsza? Zasięgnij opinii od osoby która  poleciła tego człowieka.

Kolejny krok to spotkanie. Umów się, przecież  porozmawiacie niezobowiązująco. Nikt nie może wymagać zapewnienia, że transakcja dojdzie do skutku, nie podpisuj żadnych dokumentów przed spotkaniem, czytaj, pytaj, sprawdzaj. Osoba która doradza, w trakcie spotkania dokona analizy potrzeb i zaproponuje najlepsze rozwiązanie odpowiadające tym potrzebom. Zada wiele pytań, a potem odpowie na wszystkie wątpliwości. Rozwieje pojawiające się obawy. Jakiego spotkania warto oczekiwać?

Obie strony są partnerami, dążą do tego samego celu czyli zbadania potrzeb i diagnozy priorytetów. Doradca pokaże odpowiednie rozwiązanie, pod warunkiem, że takie będzie potrzebne. Partnerzy tak działają, szczerość i jasne relacje budują zaufanie i zadowolenie obu stron. Posiadasz polisę obowiązkową OC samochodu? Jest tam numer telefonu do towarzystwa ubezpieczeniowego, ale gdy coś się wydarzy dzwonisz do agenta, do swojego agenta który tą polisę założył.

Kupując polisę na życie, kupujemy spokój ducha i „pieniądze” potrzebne w sytuacji nieprzewidzianej i niespodziewanej. Bonusem jest opieka zaufanego doradcy, tego który nie wróżył z fusów, tego który nie decydował za Ciebie, nie był sprzedawcą a człowiekiem, który patrząc sercem pomaga, i jest zawsze gdy jest potrzebny. Warto zadbać o to tak samo jak o inne najważniejsze rzeczy w życiu. Wybierz odpowiednią osobę,  powierzy jej swoje troski i obawy. Właściwa osoba to ta, która będzie gotowa do rozmowy i odpowiedzi na pytania, nie śpieszy się i nie żałuje poświęconego Ci czasu. Poznanie tej odpowiedniej osoby zaowocuje. Każdy z nas chce mieć najrzetelniejszego, najlepszego najbardziej wiarygodnego doradcę. Rozmawiaj, wybieraj dobrze , zadbaj o siebie, rodzinę czy firmę. Pomyśl o przyszłości, nie odkładaj tego na później…

Bo warto mieć swojego doradcę

Tekst :
Marcin Włodarczyk
Partner biznesowy w "Ludzie z Charkterem", Doradca Ubezpieczeniowy