Kettebells – Sport nie tylko dla twardzieli

24 marca, 2022


Wchodzisz do krainy potu, testosteronu a w progu wita Cię uśmiechnięta, drobna blondynka o ogromnym potencjale kobiecości. Pod dresem zaś skrywa wysportowane, gibkie i muskularne ciało. Tajemnica jej sylwetki tkwi w treningach z kettlebels.


Układasz cykle treningowe, prowadzisz zajęcia, ale też robisz karierę w federacji. Ta dziedzina sportowa pochłonęła Cię w całości.

To prawda. Pokochałam ten typ treningów i postanowiłam dać coś od siebie. Ten typ treningu ma już swoją długą tradycję, ale dziś można go ciekawie i nowocześnie przedstawić. Popularność kettlebels narodziła się w dawnych garnizonach wojskowych. Żołnierze wykorzystywali kule armatnie jako narzędzia do codziennych ćwiczeń. Z biegiem lat dorobili do nich rączkę. Do dziś zachował się ten kształt, a waga została oznaczona kolorami i odpowiednią wielkością.


Mistrzostwa Polski w Kettlebells

Wyróżniamy trzy style treningowe: Hardstyle, Girievoy Style i Juggling Style. Ja preferuję styl „girievoy”. Momentem przełomowym dla rozwoju sportu kettlebels w Polsce było powstanie w 2012 roku Polskiego Stowarzyszenia Kettlebell i Fitness, którego jestem członkiem. Robimy bardzo dużo czynności, aby popularyzować ten sport. Najstarsi obecnie zawodnicy w federacji startują w kategorii wiekowej 65-69 lat. Reprezentacja Polski ma na koncie sporo zwycięstw na zawodach międzynarodowych. Zdecydowanie nie zamykamy „peletonu”.

W zeszłym roku wraz z federacją zdecydowaliśmy się na organizację Mistrzostw Polski w Kettlebells. I tak oto stałam się jednym z organizatorów zawodów, które odbędą się 11 czerwca w Pruszczu Gdańskim. Termin zgraliśmy z dniami miasta, aby zwiekszyć zakres promowania tej dyscypliny. Zjadą się latem instruktorzy, zawodnicy i fani z całego kraju. Liczę na bardzo fajną zabawę i przelane litry potu. Piękna, muskularna sylwetka

Taka sylwetka, to głownie efekt konsekwentnego treningów z „głową” i celami. Jako doświadczony trener uważam ćwiczenia kettlebells za jedną z najbardziej wszechstronnych metod treningu funkcjonalnego. Zwiększa siłę, pogłębia dynamikę ruchów stawów, poprawiaja koordynację ruchową, wytrzymałość i gibkość. W bezpieczny sposób polepsza zdolność układu krążeniowo-oddechowego.

Dzięki swojemu kształtowi i osadzeniu środka ciężkości w centrum ćwiczenia z kettlebells znajdują zastosowanie  przede wszystkim w aktywnościach angażujących „core” – czyli układ mięśni głębokich odpowiedzialny za stabilizację i piękną postawę ciała. Dynamika ruchu powstaje na dole i kierowana jest ku górze, dzięki temu zachowanie stabilnej pozycji ciała spoczywa na różnych partiach mięśni. Waga i rozmiar są dopasowywane do typu ćwiczenia. Istotna jest też ilości powtórzeń. Większość treningów kettlebells jest na lewą a potem na prawą rękę, co zmusza ciało do stabilizowania sylwetki, wzmacniając mięśnie głębokie. 


Sport tylko dla prawdziwych męskich twardzieli

Kobiety też mogą być „twardzielami”! Ale tak poważnie, to zajęcia są dla wszystkich. Kettlebells stają się z wolna popularne w kobiecym świecie. Są idealnym uzupełnieniem zajęć aerobowych, siłowych. Paniom, którym zależy na ujędrnieniu ciała (bez rozbudowywania sylwetki na siłowni) trafiają właśnie na moje zajęcia.

Na instagramie można podpatrzeć dziewczyny, które poprzez żmudny trening z kettlebells budują idealną sylwetkę. Efekt jest już widoczny po 3-4 miesiącach. Zaletą kettlebells jest ich różnorodność i kształt. Można je zabrać do auta, aby zrobić z nimi trening na plaży czy w parku. Najpopularniejszym ćwiczeniem jest „swing” czyli wymachy oburącz kettlebell. Jest to obowiązkowe ćwiczenie dla osób, które spędzają życie za biurkiem. Daje fantastyczne efekty i ratuje kręgosłup.


Kettlebell dla wszystkich

Sportem tym pasjonują się ludzie w rożnym przedziale wieku. Trenują ze mną dzieci jak i osoby w podeszłym wieku. Każdy z nich ma swój zakres ćwiczeń z dopasowaną wagą. Jest pot i szczery uśmiech satysfakcji. Efekty wizualne same przychodzą po paru miesiącach. Aż, miło zrobić sobie zdjęcie w lustrze. 

Kto jeszcze nie poznał smaku treningów to zapraszam na Mistrzostwa w Pruszczu Gdańskim. Tam będą kompetentni instruktorzy, którzy wprowadzą w tajniki sportu Kettlebels.

Notak pod zdjęciem: Magdalena Cyganik – wiceprezes klubu sportowego „Wytrenowani kettle-power” Pruszcz Gdański i sędzia Girievoj Sport. Instruktor w Good Luck Club w Pruszczu Gdańskim.

Tekst :
Krzysztof Witecki
Ludzie z Charakterem