Sztuka czyści duszę z codziennej warstwy kurzu

30 kwietnia, 2021


Odpowiednio zaaranżowane miejsce wspiera kreatywne myślenie i efektywność pracowników. Ludzie chcą czuć w pomieszczeniach pozytywną energię, a taką zapewnia bezpośredni kontakt z dziełami sztuki. Jednym ze światowych trendów łączenia dwóch światów: biznesu i sztuki jest wprowadzanie obrazów, fotografii oraz rzeźby w przestrzenie biurowe. Ich obecność na ścianach inspiruje i pobudza do kreatywności, a także relaksuje oraz poprawia nastrój. W związku z tym obrazy w biurach są coraz częstszym widokiem.


Te światowe trendy dostrzegła Pani Karolina Białozierska. Prowadzi biuro Dominium Nieruchomości & Art w Olsztynie. Miałem przyjemność odwiedzić Karolinę w jej nowoczesnym biurze – galerii sztuki współczesnej, tuż przy murach olsztyńskiego zamku.

Karolina Białozierska_Krzysztof Witecki
Karolino, jak to się stało, że jestem w galerii sztuki, a jednocześnie w Twoim biurze?

Pomysł powstał pod czas pobytu w Nowym Jorku. Kocham to miasto. To całkiem inny świat. Jego potęga narodziła się z wielokulturowości i pasji jego mieszkańców do sztuki, muzyki, kultury i poważnego biznesu. Tam nowoczesność przeplata się z tradycją. Zainspirowały mnie liczne galerie pełne obrazów i fotografii. Wydaje się, że prawdziwa sztuka jest obecna w każdym zakątku miasta. Zarówno duże jak i małe uliczne galerie kuszą swoimi wystawami. Wszelkie formy sztuki są tą ładniejszą częścią świata biznesu. Ludzie otaczają się pięknem, kolorem i w nich odnajdują swoją harmonię.

Odpowiedniej wartości dzieła sztuki stanowią wizytówkę firmy, budując jej wizerunek w oczach klientów i pracowników. W Nowym Jorku docenia się również fotografię. Ciekawe zdjęcia mają swoją cenę. Widziałam na ścianach ujęcia uliczne, modowe, architektury… Piękne albumy oraz plakaty. To czego nie czują jeszcze ludzie w naszym kraju.

Karolina Białozierska_Krzysztof Witecki


Jak się robi poważny biznes, kiedy otacza Cię sztuka?

Rewelacyjnie. Czuję, że to moje miejsce na ziemi. Zauważyłam, że przekształcenie biura w galerię sztuki pozytywnie wpływa na efektywność pracy. Obniża poziom stresu, rozładowuje napięcie oraz pobudza kreatywność i ciekawość. Przebywanie w „świątyni sztuki” zobowiązuje do odmiennego zachowania. Klienci, którzy podejmują decyzje o zakupie prestiżowych nieruchomości lubią otaczać się sztuką. W swoich majątkach trzymają bardzo drogie obrazy, rzeźby. Jest to też dobra lokata funduszy. Dlatego chciałam, aby rozmawiając ze mną o biznesie czuli się jak w galerii sztuki współczesnej.

Gdy tworzyłam zespół Dominium& Art to pragnęłam, aby ludzie nie czuli się jak w zwykłym, zarzuconym papierami biurze. To jest Olsztyn, nie ma tu zbyt nowoczesnego podejścia do budowania wyjątkowości i przestrzeni dla pracownika. Nie jest to Warszawa czy właśnie Nowy Jork. Ale udało mi się stworzyć namiastkę tego.

Kiedy świat zwolnił w czasie pierwszej fali pandemii zleciłam przebudowę biura, łącząc galerię obrazów wielkoformatowych ze środowiskiem codziennej pracy. Miejsce to jest otwarte dla wszystkich. Dlatego praca tu nie jest typowa, jak w innych biurach. Biurka i krzesła są ustawione na środku każdej salki wystawowej, tak aby stworzyć ciąg komunikacyjny przy ścianach dla oglądających. Dodałam błysku słońca pomieszczeniom. Wprowadziłam światło krystalicznie czyste i lekkie, zachowując całą gamę kolorystyczną płócien. Bywa, że trafiają się osoby, które kolekcjonują sztukę i mają o niej sporą wiedzę. Pojawiają się też chętni na zakup obrazów. Dlatego ta forma prezentacji w Dominium & Art cieszy się dużym zainteresowaniem wśród samych artystów. Mam listę nazwisk na kolejne wystawy na kilka lat na przód.

Karolina Białozierska_Krzysztof Witecki

Wzmacnianie marki

Stworzenie galerii o tej samej nazwie co biuro nieruchomości przyczyniło się do zwiększenia rozpoznawalności marki na rynku. Kiedy media rozpisują się o kolejnym wernisażu to marka rośnie w siłę. Musze Ci powiedzieć, że osoby, które przyszły zwiedzać wystawę zostały naszymi klientami. Nabyli ode mnie atrakcyjne nieruchomości. Zbudowaliśmy między sobą dobre relacje. Są rożne sposoby, abywyróżnić się na rynku. Ja stworzyłam galerię sztuki, która przynosi mi ogromną satysfakcję i przypadła do gustu nie tylko mieszkańcom Olsztyna. Następnym razem, przy kolejnym wernisażu zapraszam redakcję Ludzi z Charakterem na kieliszek francuskiego wina i podziwianie dzieł nowej autorki. Ale narazie nie zdradzę jeszcze kto nią będzie.

Tekst :
Krzysztof Witecki
Ludzie z Charakterem