Japońska matematyka mentalna dla dzieci. Czy to może być ciekawe?

31 sierpnia, 2021

Gosiu, cieszę się że spotykamy się właśnie tutaj, w szkole. Tak jak mówiłaś, jest tu odpowiedni klimat do naszej rozmowy.

MP: Tak, bardzo zależało mi na tym, żeby tak innowacyjny program rozwoju Dzieci mógł być realizowany w wyjątkowych przestrzeniach. Myślę że to mi się udało, nasza szkoła jest elegancka, ale i zarazem tchnie domową atmosferą

Przyznaję, miejsce ma pozytywną energię. No ale wróćmy do tematu spotkania. Dlaczego zainteresowałaś się japońską matematyką mentalną, a co więcej, postanowiłaś prowadzić taką szkołę w Krakowie? Gdy rozmawiałyśmy, wspomniałaś że masz 20 lat doświadczenia w finansach, projektach międzynarodowych, zarządzaniu dużymi zespołami.

MP: Taki scenariusz napisało mi życie. Parę lat temu, szukałam dla swoich dzieci najlepszych zajęć rozwijających wszechstronnie umysł. Miał być to zajęcia wielomodułowe, które łączyłyby matematykę, j.angielski, szeroko rozumianą naukę, biznes. I tak przypadkowo trafiłam w mediach na informację o Superminds Academy. Wiedziałam, że to jest dokładnie to czego szukam. Zadzwoniłam, ale okazało się że wtedy prowadzili zajęcia tylko w Łodzi. Mieli jednak plany rozwoju w innych miastach. I tak czekałam sobie, żeby zapisać Dzieci, nie zaś otwierać szkołę. A czekając aż Superminds Academy zawita do Krakowa, zorganizowałam mojej starszej córce zajęcia arytmetyki mentalnej.

Coraz bardziej fascynowała mnie ta metoda, która całkowicie inaczej podchodzi do nauki przedmiotów ścisłych. Na poziomie mózgu nie uczy ‘po europejsku’, abstrakcyjnie, lewą półkulą, atrament na papierze, a mentalnie – rozumiem bo czuję. Prawa półkula jest odpowiedzialna za wyobraźnię, naturę artystyczną, obrazy, uczucia i pamięć długotrwałą.

Najmocniejsze połączenia synaptyczne (odpowiedzialne za inteligencję), tworzą się poprzez emocje i obrazy. Zatem ucząc matematyki i stymulując prawą półkule mózgu jednocześnie jesteśmy w stanie rozwijać inteligencję matematyczną znacznie intensywniej. I tak się dzieje w Azji.

Twórcą metody jest Japonia. Mistrzowie Japońscy mówią, że nie istnieją wrodzone predyspozycje matematyczne, ścisłe – to tylko i aż kwestia metody nauczania.

Widzę prawdziwą fascynację w tym co mówisz.

MP: Tak, w pewnym momencie zaczęłam obserwować szybkie zmiany w rozwoju mojej córki, na tak wielu płaszczyznach jej funkcjonowania. Arytmetyka mentalna, to nie tylko szeroko rozumiane zdolności matematyczne. To metoda, która praktykowana daje dziecku niesamowitą pamięć, skupienie, koncentrację, szybkie czytanie, kształci wielojęzyczność. I w pewnym momencie doszło do mnie, że bardzo chciałabym prowadzić Akademię Superumysłów w Krakowie. Tym bardziej że ten program łączy matematykę mentalną i neuromatematykę z językiem angielskim. W trakcie doświadczalnego poznawania chemii i fizyki, świetnej zabawy w laboratorium a także z nauki przedsiębiorczości i prowadzenia własnej firmy przez starsze dzieci, widzimy olbrzymią radość, i chęć do dalszego poznawania. To unikat na rynku edukacji.

Cały program powstał w oparciu o raport OECD Future Education 2030. Wyróżnia on 6 kluczowych kompetencji przyszłości: matematyczne, językowe, biznesowo-ekonomiczne, komputacyjne, miękkie oraz z obszaru nauk przyrodniczych. Superminds Academy rozwija je wszystkie. A przy okazji na naszych zajęciach dzieci świetnie się bawią.

Rozumiem, że w centrum programu jest japońska matematyka mentalna.

MP: Tak, możemy poszczycić się faktem, że jesteśmy jedną z 2ch szkół w Polsce, która ma patronat Japońskiego Związku Sorobanu. A to oznacza, że uczymy dokładnie tak samo, jak uczą w swoich szkołach japońscy nauczyciele.

Mentalny oznacza rozumiem, bo czuję. Nasza Główna Metodyk, tłumaczy to bardzo obrazowo. Jest to pewien stan zrozumienia, kiedy nie potrzebujesz już wyjaśniania, twój mózg pojął logikę i wiedza stała się umiejętnością.

Ten stan można przyrównać do gitarzysty, który nie musi już myśleć o chwytach. Odruchowo jego palce ustawiają się na gryfie, tancerza, którego nogi same tańczą.

Mózgi tych artystów złapały logikę swojego fachu. Zbudowały do tego silne połączenia synaptyczne, które ułatwią im przyswojenie kolejnej, o podobnych strukturach, porcji wiedzy. Człowiek nie musi rozpoczynać nauki od zrozumienia, tak naprawdę może dochodzić do niego podświadomie. W ten sposób moment, kiedy pojawia się „eureka”, zaskakuje, zaczynasz czuć logikę działania.

Japońska arytmetyka mentalna to technika liczenia na japońskim liczydle soroban. Liczenie na nim to etap pierwszy, a jako etap drugi to liczenie w pamięci, wyobrażając sobie soroban. Dzieci uczą się dodawać i odejmować ciągi liczb wielocyfrowych na specjalnych liczydłach. Na etapie zaawansowanym mnożą, dzielą, wykonują działania na ułamkach. Kiedy uczeń liczy biegle na liczydle, może rozpocząć trening mentalny, czyli wyobrażając sobie liczydło wykonuje te same działania. Metoda ta intensywnie rozwija inteligencję.

Wspominałaś, że robiliście też badania fal mózgowych swoich kursantów?

MP: Zgadza się. W naszym centrum w Łodzi, w tym roku były prowadzone badania fal mózgowych dzieci, które trenują w Superminds Academy. Były brane pod uwagę dzieci, które uczą się minimum 1,5 roku. Zastosowano urządzenie biofeeedback firmy HP Medical. Okazało się, że gdy dzieci w pamięci dodawały i odejmowały ciągi liczb oraz mnożyły, ich mózgi były w stanie relaksu. Bez koncentracji i napięcia.

Fale Alfa odpowiedzialne za stan odprężenia były bardzo wysokie a fala Tetra i Beta na niskim poziomie. Aktywność była widoczna w prawej półkuli mózgu, lewa odpoczywała. Powtórzę tutaj za naszą Główną Metodyk, że badanie to udowadnia fenomen azjatyckiej matematyki mentalnej – jest to robienie biofeedbacku innymi metodami.

Matematyka mentalna robi  biofeedback, czyli dba o doskonałą kondycję mózgu. Obniża negatywne fale odpowiedzialne za nadpobudliwość, stres, napięcie, a podwyższa fale pozytywne odpowiedzialne za relaks, spokój. Taki człowiek potrafi panować nad stresem, szybko wprowadza się w stan alfa, mimo, że nie medytuje. 1 minuta z zamkniętymi oczami przed klasówką, wyobrażając sobie np. koraliki, wprowadza go w stan odprężenia i co się z tym wiąże ze spokojem napisze test i osiągnie lepszy wynik.

Brzmi intrygująco, chętnie zobaczę te zajęcia w praktyce.

MP: Zapraszam na nasze warsztaty pokazowe, gdzie dzieci mają okazję doświadczyć liczenia na sorobanie oraz poznać nasze laboratorium.

Jestem pewna, że wielu rodziców właśnie zapragnęło, by ich dziecko miało kontakt z matematyką mentalną. Sama chętnie bym zaczęła się uczyć. Może pomyślicie o grupie dla „dorosłych” dzieci. ( śmiech) Dziękuję Ci za rozmowę.

Rozmowa z Małgorzata Puchała, Dyrektor Centrum Superminds Academy w Krakowie, ul. Wyki 5.


Tekst :
Anna Czech
Ludzie z Charakterem Magazyn o Ludziech dla Ludzi