Ręcznie malowane. Halina Rosa polska góralka i jej zaczarowany dziewięćsił.

15 marca, 2021


Halina Rosa ART jest pierwszą rodowitą góralką, która stworzyła wzór tybetowy ,,w trzy róże”, namalowany ręcznie.

fajna cycatka


Przeniosła również motyw chronionego dziewięćsiła na tekstylia użytkowe. W 2020 roku została uhonorowana tytułem Ambasadorki Dziedzictwa Kulturowego Polonii Świata. Nagrodzona tytułem Ambasadorki Kobiet Biznesu 2018-Szwecja, za promowanie przedsiębiorczości i kreatywności wśród kobiet na całym świecie.

Za osiągniecie wybitnych sukcesów w sferze biznesowej, została wyróżniona w Plebiscycie Kobieta z Pasją 2020, na łamach Magazynu Imperium Kobiet. A co sama o sobie mówi?

Tworzę żeby ubogacać świat, miejsca i ludzi w polską kulturę pełną piękna i inspiracji. Promuję tradycję regionalną. Pierwsze róże namalowałam jako 11-letnia dziewczynka, Róża jest we mnie. Jestem katoliczką, osobą bardzo wierzącą. W sukcesie pomogły mi, wiara, determinacja i góralska upartość. Magazyn www.thedesigner.se którego jestem właścicielem i redaktor naczelną oraz strona www.halinarosadesign.se  to miejsca, gdzie można zobaczyć moje serce i moją duszę.

Y.P Czym według Ciebie jest talent?  

Halina Roza: Bóg daje talent do odkrywania i ulepszania swoich umiejętności. Zasiewa ziarenko w Twoim sercu. Co z tym talentem zrobisz, zależy wyłącznie od Ciebie. Zakopiesz go, czy może rozwiniesz. Talent rozwija się powoli, krok po kroku. Twierdziłam, że nie mam talentu, a nauczyłam się wiele. Stałam się ekspertem w moich dziedzinach. Wierzyłam, że to osiągnę, zgłębiałam wiedzę rozwijając kolejne talenty. Talent, to nic innego, jak wieloletnia praktyka i doświadczenie. Słyszeliście może o teorii 10.000 godzin do osiągnięcia mistrzostwa w dowolnej dziedzinie? Teoria ta powstała na bazie badań Andersa Ericssona, a została mocno rozpropagowana poprzez książkę Malcolma Gladwella Poza Schematem, Sekrety ludzi sukcesu. W dużym skrócie głosi ona, że aby dźwignąć swoje umiejętności w danej dziedzinie na poziom mistrzowski, trzeba konkretną rzecz ćwiczyć przez 10.000 godzin.

Y.P Jesteś Polką na emigracji.

Halina Rosa: Tak to prawda. Postanowiłam wyjechać za granicę i wziąć życie w swoje ręce. W 2014 roku wyjechałam do Szwecji zabierając ze sobą dzieci. Jedyne co wtedy wiedziałam to to, że jak zostanę, to nic nie osiągnę. Nie miałam pomysłu na życie w miejscu w którym się dusiłam, brakowało mi przestrzeni.

Do Sztokholmu przyjechałam z konkretnymi  planami. Miałam wyznaczony cel. Postanowiłam kontynuować moją działalność artystyczną. Promować kulturę regionalną mojego kraju. Wejście w system szwedzki zabrało mi dokładnie 1,5 roku. Szwedzkie władze niechętnie akceptują artystyczne plany biznesowe, jednak mi się udało. Mogłam ponownie otworzyć swoją działalność gospodarczą. Minęło prawie 10 lat od tego momentu. Marzenia bez celu są tylko marzeniami. Miejcie marzenia, ale miejcie i cel Denzel Washington.

Y.P Jak zaczęła się Twoja przygoda z projektowaniem wzorów tekstylnych.

Halina Rosa: W 2017 roku objęłam stanowisko projektanta wzorów tekstylnych i tekstyliów. Zaprojektowałam wzór z dziewięćsiłem, który potem przeniosłam na tekstylia regionalne. Moją inspiracją stał się mój gorset regionalny wyszywany cekinami. To na nim właśnie gości dziewięćsił, marzenie każdej góralki. Wychowałam się we wsi Biały Dunajec Dolny. Bardzo kocham tradycję regionalną. Jestem góralką, dla mnie rodzina i tradycja są najważniejsze. Moja mama i mój wyszywany cekinami gorset zmieniły moje życie. Prezentuję go dumnie przy każdej okazji. Stał się moją inspiracją. Mój region, moja duma.

Jestem pierwszą rodowitą góralką, która zaprojektowała własne tekstylia z akcentami podhalańskimi. Wzór z dziewięćsiłem przyniósł mi popularność. Cieszy się od samego początku dużym zainteresowaniem  wśród fanów folkloru i celebrytów.

Y.P Wzór dziewięćsił w Twojej karierze odegrał kluczową rolę w budowaniu Twojej marki Halina Rosa Design?.

Halina Rosa: Podczas pokazów mody folklorystycznej promuję góralską i polską tradycję. Wyjeżdżając za granicę zabrałam ze sobą suchy kwiat. Sam dziewięćsił jest ziołem, które jest pod ochroną i rośnie w Tatrach.

Legenda głosi, że do króla Karola Wielkiego przyszedł we śnie Anioł, aby mu oznajmić, jak wielką moc ma to zioło. Przede wszystkim chroni od złych mocy, daje zdrowie i szczęście. Ma dziewięciokrotnie większą moc uzdrawiania, niż inne zioła. Ktokolwiek ma dziewięćsił przy sobie, jest bezpieczny. Górale dawno temu nosili suche zioło w kieszeni. Początek mojej kariery zapoczątkował właśnie ten akcent regionalny dziewięćsił oraz moje góralskie pochodzenie.

Wzór nabrał większej popularności w momencie, kiedy wystąpiłam na scenie polskiego show-biznesu oraz na największym pokazie Mody Folkowej w Polsce w 2018 roku w Zakopanem, POLSKI FOLKI. Wzór ukazał się prawie we wszystkich kanałach TVP.

Największym zaskoczeniem było dla mnie to, kiedy po siedmiu latach mojej twórczości artystycznej, całkiem przypadkiem, zobaczyłam swój projekt na sukience projektu Folk Design w TVP 2. Słowa, które wtedy usłyszałam w Rób to co robisz, nie pozwól, by inni zabrali Twoje szczęście, zapoczątkowały kolejne zmiany na kartach mojej kariery. Wspięłam się o jeden szczebel wyżej.

Mam plan a on brzmi: osiągaj sukcesy, bądź sobą, uparcie dąż do wyznaczonego celu nie zapominając o wartościach najwyższych. Dziel się doświadczeniami z innymi i bądź życzliwy dla drugiego człowieka! Jestem mamą trójki dzieci, życie mnie nie rozpieszczało,  jednak nie narzekam. Kontynuuje swoją drogę, robiąc coś wielkiego. Rozrzucam ziarna, które kiełkują.

Y.P Sukcesywnie spełniasz swoje marzenia, jaka jest Twoja definicja sukcesu i szczęścia.

Halina Rosa: Marzenia spełnione to szczęście. Natchnienie zawsze jest jak światło i ukazuje, co należy wybrać. Piękno drugiego człowieka jaśnieje wtedy, kiedy on może wzrastać. Tak powiedział kiedyś Ks. Józef Tischner.

Gdyby nie rolnicy, artyści nie mieliby chleba. Gdyby nie artyści, życie rolników byłoby życiem przyziemnych robotników. Pełny rozwój człowieczeństwa wymaga współpracy jednych i drugich. Idź zawsze swoją drogą nawet, jeśli wydaje się przewrotna. Jeśli sam czujesz, że jest to Twoje przeznaczenie, idź tą drogą, nie zastanawiaj się, puść hamulce i do przodu, spełniaj marzenia. Sekretem ludzi sukcesu jest postawiony cel i bezgraniczna wiara w to co robisz. Większość ludzi nie potrafi  zaakceptować prostoty tego sekretu, nie mają wyobraźni. Ludzie bogaci duchowo są bardzo dobrymi twórcami, mówcami, mentorami duchowymi i znają sekret zarabiania i osiągania wszystkiego, czego chcą. Są ubrani w doświadczenia życiowe, są ekspertami w wykorzystywaniu chwil i okoliczności do budowania własnego JA. Często podejmują ryzyko. Używając tajemnic swojego mózgu, możesz osiągnąć praktycznie wszystko, o czym sobie tylko zamarzysz.

Y.P Co jest dla Ciebie ważne w osiąganiu sukcesów.

Halina Rosa:   Sukcesów nie osiągamy sami, trzeba zastanowić się, jaki obrać cel,  z kim tak naprawdę chcesz współpracować. Stawiam sobie cele i je osiągam. To mój główny motor do działania. Moja droga do sukcesu usłana jest różami, kolce to wszystkie trudności, które napotykam na swojej drodze, to moja ziemska misja. Zaufaj sile umysłu, to najcenniejsza część Twojego ciała. Im silniejszy będzie Twój umysł, tym bardziej będziesz rozumieć, że nie ma w życiu nic, czego człowiek nie potrafiłby się nauczyć. Pojawili się na mojej drodze ludzie, którzy pomogli mi w osiąganiu moich celów, jestem za to wdzięczna.

Y.P Ile razy musisz przegrać, aby wygrać ten jeden wyścig?

Halina Rosa: Wszystko, co robiłam w przeciągu lat, w których rozwijałam swoje talenty, gdy upadałam i znów powstawałam z nowymi pomysłami, przyczyniało się do powstawania mojej marki Halina Rosa Design. W międzyczasie byłam nominowana do wielu nagród, które zdobywałam. W ciągu całego tego okresu, kiedy zmagałam się z trudnościami w kreowaniu mojego wizerunku, ujawniały się moje talenty i powstały produkty uboczne. (śmiech)

Spójrzcie, ile tzw. produktów ubocznych wyprodukowałam sama, z własnego talentu w przeciągu 10 lat. Począwszy od założenia galerii, malowania obrazów, mebli, ścian, tkanin, projektowania wzorów tekstylnych i tekstyliów, projektowania strojów, budowania stron internetowych. Publikuję artykuły, piszę i wydaję książki, poradniki, magazyny. Dużo się tego nazbierało. (uśmiech)

Y.P Obrałaś szczytny cel i osiągnęłaś sukces?    

Halina Rosa:  Obrałam sobie cel filantropijny. Mój sposób myślenia i działania jest inny i z czasem zmienił się. Magazyn, który wydaje, stał się przestrzenią, w której mogę realizować swoje przedsięwzięcia.

Y.P Dla kogo tworzysz ?

Halina Rosa: Tworzę z pasją dla ludzi. To mój sposób na biznes. To połączenie dzieła, bo unikalność i dedykowana sztuka są w cenie. Tworzę też po to, aby ubogacać świat. Po to, by promować kreatywność. Staram się poznać człowieka, jego wartości i cel. Zastanawiam się czemu ma służyć moja sztuka. Wtedy łatwiej poszukać źródła w sercu i przenieść dar inspiracji na płótno czy materiał. Sztuką dziś jest odkryć i pokazać nowe nurty artystyczne i umiejętnie je sprzedać. Sztuką jest również pobudzanie wrażliwości twórczych pokoleń, wobec konkurencji wzorów komputerowych. Dzięki nowoczesnym technologiom moja sztuka stała się oryginalnym wzbogaceniem kreacji modowych, dekoracją wnętrz, a także większych obiektów użyteczności publicznej.

Y.P. Kogo wspierasz w swoich działaniach ?

Halina Rosa: Szczególnie wspieram kobiety. Uczestniczę w międzynarodowych kongresach, podczas których dzielę się wiedzą i doświadczeniem. Wymiana doświadczeń, wzajemne inspiracje, dzielenie się wiedzą. Wiara, że można osiągać więcej jest dziś bardzo ważna. Kobiety chcą się tą siłą podzielić, lub przychodzą, bo jej potrzebują. Takie spotkania pomagają nam przypomnieć sobie, ile mamy pragnień w sercu, które czekają na spełnienie. Wystarczy właściwa forma motywacji i wzajemne wsparcie, aby osiągać to, co kiedyś było niemożliwe do zdobycia. Kobiety mają wielką siłę! Są wciąż nieodkrytym dziełem pełnym tajemnic, jak płatki kwiatów w różach, które maluje.

Życzę kobietom, aby mogły rozkwitać jak moje róże. Doświadczenie nauczyło mnie, jak z porażki przejść dalej do właściwego już kroku i podejmować ważne decyzje. Sukcesy pokazują, że jestem na właściwej drodze. Piękno drugiego człowieka jaśnieje wtedy, gdy może on wzrastać. Życzę kobietom siły do osiągania sukcesów, są w stanie osiągać więcej, niż ośmielają się marzyć.

Y.P. Obrałaś ciekawą strategię promocji polskiej kultury.

Halina Rosa: Strategia mojego wzornictwa dedykowanego sprawia, że wizerunek regionu, uwydatnia się. To ogromna przestrzeń dla artysty. Powtarzam to wciąż, że jest to możliwość stworzenia unikatowych wzorów zaprojektowanych na miarę współczesnych potrzeb regionalnych, mody i designu wnętrz. Wzornictwo folkowe pozwala rozpowszechniać kulturę danego kraju na cały świat. Wzory zdobią, wyrażają piękno osobowości, świadczą o przynależności do klasy społecznej i kulturowej. Tworzę unikalne dzieło poświęcone na miarę oczekiwań kupujących. Moja indywidualność pozwala na wyjątkowość moich projektów, które stymulują wrażliwość klientów na sztukę i podhalański folklor. Ogólnie rzecz ujmując, folklorystyczny design ma na celu wywrzeć pozytywne wrażenie i wzmocnić pozycję w kulturze.

Projektuję dla znanych projektantów mody, którzy ubierają artystów scenicznych. Sprzedaje tekstylia z własnym oryginalnym projektem na arenie międzynarodowej. Moje kolekcje są mieszanką mojego talentu artystycznego i różnych kultur regionalnych. Celem jest  poszerzenie horyzontów myślenia na temat modernistycznego folkloru. Ręcznie malowane róże, kwiaty, mocne kolory to motywy przewodnie moich kolekcji.

Y.P Brałaś udział w dorocznych wystawach i konkursach.

Halina Rosa: Brałam udział w dorocznych wystawach i konkursach organizowanych na terenie Podhala i nie tylko. W 2012 roku zdobyłam wyróżnienie w Konkursie Amatorskiej Twórczości Plastycznej pt. Dumania Dumaca z Gorców za obraz „Aleja Jaworowa” inspirowane twórczością Władysława Orkana, nagroda Nowotarskiego Oddziału Związku Podhalan. Brałam udział w imprezach regionalnych jak: Europejskie Targi Produktów Regionalnych w Zakopanem, Majówki Tatrzańskie, konkursy plastyczne.

Y.P. O czym  marzysz najbardziej?

Halina Rosa: Marzę o tym, aby mój piękny kraj jakim jest Polska, przenieść pięknem sztuki w różne zakątki Świata. Dziewięciorniki z polskiej tradycji funkcjonują w modzie i biżuterii, a wiele kobiet może ubierać Róże, które uwielbiam malować. Moje szalone marzenie, które czeka wciąż na spełnienie to wystąpienie publiczne przez milionem ludzi. Wydanie kolejnych poradników, książek, podróż do Chin i Japonii oraz pokazy mody w Anglii i Dubaju. Moim marzeniem jest  zaprojektowanie sukni z akcentami regionalnymi na czerwony dywan w Cann lub Wenecji. A wiem, że marzenia się spełnia!

Dziękuję za rozmowę. Życzę nieustającej veny, szerokich horyzontów na niwie współpracy międzynarodowej. Dla Magazynu Ludzie z Charakterem – o Ludziach dla Ludzi  Yvette Poplawska ‘Międzynarodowe Stowarzyszenie Artystów Autorów Dziennikarzy Prawników Virtualia ART.  12.03.2021 r. ‘Belgia.

Tekst :
Yvette Popławska we współpracy z Anna Czech
Partner, dziennikarka w Ludzie z Charakterem magazyn o ludziach dla ludzi. Prezes Międzynarodowego Stowarzyszenie Artystów Autorów Dziennikarzy Prawników Virtualia Art