Czy wiesz kim jest groomerka?
Psi świat oczami Patrycji Klebba

8 marca, 2021



Co sprawiło, że zdecydowałaś się zostać Groomerem?

Kilka lat temu przeprowadziłam się do Nowego Yorku, w którym zachwyciły mnie psie butiki oraz hotele dla psów. Spersonalizowane obroże, pozłacane miseczki, okulary ochronne dla psa, mięsne torty urodzinowe pieczone na zamówienie. Nieszablonowy wybór akcesoriów i gadżetów dla psów i kotów.

Największe wrażenie zrobił dla mnie hotel dla zwierząt z piękna recepcją. Zdobiły ją ręcznie malowane portrety psów, przeszklone pokoje z całodobowym monitoringiem, prywatnym placem zabaw, basenem na dachu oraz salonem piękności w którym groomer kompleksowo zajmował się pielęgnacją psa. 

Pomyślałam że chciałabym stworzyć takie miejsce w Polsce. Mój narzeczony sprezentował mi kurs groomerski, uznałam że to doskonały pomysł, aby lepiej poznać psi świat. 

Pierwsze szkolenie trwało 2 tygodnie, uśmiech nie schodził mi z twarzy. Spektakularne metamorfozy piesków po wyjściu z salonu sprawiły ze grooming całkowicie mnie pochłonął. Jeździłam na szkolenia w całej Polsce, w wolnych chwilach oglądałam tutoriale groomerów ze świata. Przeczytałam mnóstwo magazynów i książek na temat, aż w końcu odważyłam się otworzyć swoje Atelier.

Jak radzisz siebie z psami, które są niespokojne, przestraszone a nawet agresywne?

Praca ze zwierzętami wymaga cierpliwości, wyczucia i umiejętności zachowania spokoju. Jeśli pies wykazuje oznaki agresji, należy zastanowić się jaki może być powód agresywnego zachowania czworonoga.

W przypadku wizyty u psiego fryzjera, niepokój psa może wzbudzić nowe miejsce, dlatego do każdego psa podchodzę indywidualnie. Daję mu przestrzeń oraz czas na zapoznanie się z salonem. Zachowuję się naturalnie, po jakimś czasie zachęcam go do współpracy smakołykiem. Od kilku miesięcy szkolę się z Zoofarmakognozji Stosowanej czyli Aromaterapii dla zwierząt. Obecnie przygotowujemy ofertę kąpieli relaksacyjnych oraz masaży dedykowaną dla psów lękliwych.

Jaka jest różnica między zwykłym strzyżeniem a dobrą „stylówką”?

Dobrze dobrana fryzura psa powinna wydobyć jego naturalne piękno oraz ułatwić codzienna pielęgnacje jego właścicielowi.

Obecnie modne jest strzyżenie w stylu azjatyckim, w których rewelacyjnie prezentują się małe rasy takie jak: Pudel Toy, Yorkshire Terrier, Shih Tzu oraz Maltańczyk. Charakterystyczne dla tej fryzurki jest staranne zaokrąglenie kufy psa, które jest bardzo czasochłonne.

Jak unikasz obrażeń psów przy strzyżeniu? – czy to jest bezpieczne dla psa?

Przed każda stylizacja analizujemy budowę psa, strukturę oraz grubość jego włosa, to pozwala nam na precyzyjne strzyżenie. Posiadam salon wyposażony w profesjonalny stół groomerski z podnośnikiem oraz smycze, które zapewniają nam komfort pracy oraz bezpieczeństwo psa. Nie zawsze  jednak udaje mi się uzyskać zamierzony efekt, najważniejszy jest dla mnie komfort i bezpieczeństwo psa.



Z jakimi problemami lub zaniedbaniami po stronie właścicieli psów spotykasz się w swojej pracy?

Najczęstszym problemem jest bagatelizowanie domowej pielęgnacji psa. Większość właścicieli zwierząt używa nieprawidłowo dobrych narzędzi oraz kosmetyków dla psa. 

Jeśli kupujemy psa ozdobnego z długą szatą, to powinniśmy mieć świadomość, że taka rasa wymaga systematycznych zabiegów pielęgnacyjnych takich jak kąpiele czy czesanie. Codzienna troska o pupila nie ogranicza się wyłącznie do karmienia oraz spacerów. Bardzo ważna jest domowa kosmetyka, oraz regularne wizyty u groomera, które powinny odbywać się co 6 tygodni. W przypadku bardziej wymagających ras, raz w miesiącu.

Z jaką rasą czy typem psów pracuje się najlepiej?

Jestem Psia Mamą od 11 lat. Mam dwie Maltanki które darze ogromnym uczuciem w związku z tym, nie sposób nie zauważyć, że mam słabość do tej rasy.

Czy są jakieś trendy w Twoim zawodzie tak jak to się dzieje we fryzjerstwie?

Tak zdecydowanie. Trendsetterami groomingu są wybitni groomerzy z całego świata którzy prezentują swoje umiejętności na międzynarodowym konkursach groomerskich.

Szczególnie utalentowani są wykładowcy oraz absolwenci Pets Icon Academy z Malezji oraz Starwood Art of Dog Grooming School z Tajlandii. To właśni oni są prekursorami groomingu którzy ustalają trendy w strzyżeniu.

Myślisz o założeniu swojej agencji aktorskiej dla czworonogów. Jesteś pewna, że jest taka potrzeba rynkowa?

Reklamy z udziałem zwierząt są bardzo popularne. Zwierzęta śmieszą bawią i wywołują uśmiech na twarzach większości ludzi. Internet jest ich pełny.

Czołowy producent fabr taki jak Dulux, w żaden sposób nie jest związany z branża zoologiczną.  Jednak prowadzi kampanie reklamowe z udziałem psów od 60 lat. Podobnie jak Volkswagen, Velvet, Wedel, Ikea, Allegro i inni. Firmy chętnie wykorzystują wizerunek zwierząt. 

Pracując z psem w salonie, jestem w stanie dokonać obiektywnej oceny jego atrakcyjności fizycznej. Potrafię szczegółowo wypowiedzieć się na temat jego charakteru. Posiadam obszerną i zróżnicowaną bazę zwierząt które mają bardzo duży potencjał marketingowy. Czy jest taka potrzeba rynkowa? Zdecydowanie tak, brakuje tylko Psiej Agencji Reklamowej, której specjalnością będą inspirujące kampanie z udziałem zwierząt.

Prowadzisz kursy i uczysz nowe pokolenia Groomerów, lubisz się dzielić wiedzą?

Lubię zarażać pasja i dzielić się moim doświadczeniem 🙂

Co Cię motywuje do wykonywania tego zawodu?

Motywuje mnie możliwość rozwoju osobistego, zawodowego oraz miłość do zwierząt. Zdobywanie nowych umiejętności zwiększa poczucie własnej wartości, a to buduje poczucie bezpieczeństwa, które jest dla mnie bardzo ważne.

Tekst :
Krzysztof Witecki
Ludzie z Charakterem- magazyn o ludziach dla ludzi