Zbyszek Jarecki – Kaszubski Związek Pracodawców

16 kwietnia, 2022

Początki organizacji

Po 2000 roku tereny wokół Trójmiasta stały się atrakcyjne dla przedsiębiorców. Rozwijali się prężnie i potrzebowali rozbudować swoje zaplecze technologiczne i magazynowe. Ich uwagę przyciągnęły grunty na Kaszubach, które były tańsze niż w Trójmieście.

W 2011 roku zauważyłem potrzebę zorganizowania spotkania przedsiębiorców z burmistrzem. Przedsiębiorcy borykali się wtedy z wieloma problemami w procesie inwestycyjnym. Padła propozycja, abym reprezentował ich przed władzami gminy. W maju 2011 wypracowaliśmy statut i założyliśmy Kaszubski Związek Pracodawców. Startowaliśmy w gronie szesnastu, a dziś mamy ponad dwieście czterdzieści zainteresowanych firm. Z każdym rokiem powiększamy grono o kolejne nowe przedsiębiorstwa.

Ideą Kaszubskiego Związku Pracodawców jest zorganizowana współpraca przedsiębiorców z samorządami i rządem. Ważną rolę pełniliśmy w negocjacjach między zwaśnionymi mieszkańcami a rozbudowującym się przemysłem. Doprowadziliśmy do tego, że gmina zrobiła plan zagospodarowania przestrzennego i wyraźnie zaznaczyła gdzie jest przestrzeń rozwoju dla firm a gdzie mogą bezpiecznie powstawać osiedla dla ludzi.

Struktura i cele do osiągnięcia

Moim celem było zbudować prężnie działający Kaszubski Związek Pracodawców, który reprezentuje stowarzyszone w nim podmioty gospodarcze. Od tych małych po te największe w regionie. Znaczna większość przedsiębiorców nie ma czasu angażować się lokalnie w samorządach, dlatego zdają się na nas w rozmowach ze starostami, gminami czy wojewodą. Gminy często nakładają nieracjonalne podatki, które mocno ingerują w koszta prowadzenia przedsiębiorstwa. Nasza organizacja zaprasza ich do wspólnego stołu, gdzie wspólnie wypracowujemy konsensus.

Wspólnie też wspieraliśmy się w czasie pandemii. Kaszubski Związek Pracodawców pełnił ważna rolę informacyjną. Na szczęście w naszym regionie wyszliśmy z niej bez większych strat. Duże przedsiębiorstwa nie odczuły tego jak te małe, które głównie były skierowane na usługi. Ale dzięki kreatywnej postawie przetrwały i nadal prosperują. Turystyka miała problem, ale dziś odbija sobie. Okres urlopowy latem przyniósł rekordowe obroty. W tym roku zapowiada się podobnie. 

Myśl globalnie, wspieraj i kupuj lokalnie

Zgodnie z hasłem Kaszubskiego Związku Pracodawców „Myśl globalnie, wspieraj i kupuj lokalnie” zachęcamy stowarzyszone podmioty gospodarcze do współpracy ze sobą. Chcemy, aby najpierw poszukały kooperanta wśród kaszubskich firm, zanim wyślą ofertę w świat. Zdarzają się zapytania do nas, abyśmy podpowiedzieli z kim można nawiązać współpracę. Kontaktuję więc jednego przedsiębiorcę z drugim. Nakręcamy tym wspólnie lokalną koniunkturę rynkową.

Osobiście znam wszystkich naszych członków Kaszubskiego Związku Pracodawców. Wiem gdzie się znajdują, jakie asortyment wytwarzają i kto stoi za ich marką. Dlatego mogę zawsze doradzić i przekierować zapytanie o współpracę do właściwego człowieka.

Obwodnica Metropolitarna.

Od samego powstania Kaszubskiego Związku Pracodawców zabiegaliśmy o stworzenie planów rozwoju infrastruktury komunikacyjnej na Kaszubach. Zbieraliśmy podpisy, uczestniczyliśmy przy wyborze trasy i terenów pod obwodnicę. Konsultowaliśmy to z władzami oraz mieszkańcami. Najgorsze za nami. Teraz już oczekujemy realizacji. Mam nadzieję, że w 2025 przejadę się tą nową trasą. Obecna trasa w Żukowie jest mocno zakorkowana. Rekord został pobity pewnego lata gdzie tylko w ciągu jednej doby przejechało przez obecną obwodnicę sto siedem tysięcy pojazdów.

Elektrownia jądrowa na Kaszubach

Świat ma tą technologię przetestowaną. Dziś elektrownie tego typu są bezpieczne, a jednak mocno wspierają sieć w energię elektryczną. Z rejonów gdzie ma powstać elektrownia były wyjazdy do Francji, gdzie zapoznawano się z samą elektrownią jak i badano jej wpływ na środowisko naturalne. Obecnie nie ma innych alternatyw jak energia atomowa na wciąż rosnący popyt na prąd. A przed nami era pojazdów elektrycznych, które bedą mocno obciążały sieć energetyczną. 

Tekst :
Krzysztof Witecki
Ludziezcharakterem.eu